TBMM Genel Kurulu’nda kayyım tartışması

HDP'li Bülbül, kayyım atamalarının “faşizm” olduğunu söyledi

TBMM Genel Kurulu’nda kayyım tartışması

HDP’nin Meclis’te AKP-MHP oylarıyla reddedilen kayyım önergesi üzerine konuşan Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, kayyım atamalarının “faşizm” olduğunu söyledi. CHP’li Tanrıkulu ise kayyım atamalarının 12 Eylül darbe zihniyetinden farklı olmadığını dile getirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), kayyım atamaları ile belediye eşbaşkanlarının görevden uzaklaştırılarak tutuklanması gibi gelişmelerin araştırılması için Meclis araştırması istedi. Genel Kurul’a sunulan önergede, kayyım atamaları ve “yargı operasyonları” ile demokratik seçim yönetiminin yok sayılmasının yarattığı tahribatın araştırılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi gerektiği belirtildi.

Önerge üzerine HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül söz aldı. Bülbül, 2019 yerel seçimlerinde  tüm yasal ve hukuki süreçleri tamamlayarak aday olan ve seçilen belediye eşbaşkanlarının görevden alındığını ve kayyım atayarak darbe yapıldığını söyledi. Bülbül, “Kayyım ataması inkarcı, ırkçı bir uygulamadır. 27 Mayıs’ın yıl dönümüydü. 27 Mayıs, 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat, 15 Temmuz fark etmiyor. Tüm darbeler insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Kürt halkına, seçmene, demokrasiye, insan haklarına karşı işlenmiş bir suçtur” dedi.

‘BUNUN ADI FAŞİZMDİR’

Bülbül, şöyle devam etti: “15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda, Ramazan Bayramı’nda  kayyım atıyorlar, gözaltına alıyorlar, işkence yapıyorlar. Koronavirüs ile ittifak yaparak, belediye eş başkanlarımızı pandemi koşullarına mahkum ediyorlar. Bunun adı faşizmdir. Bu suçların hesabı tek tek sorulacaktır ve failler  yargılanacaktır. CHP’li belediyelere de dolaylı kayyım atanmıştır. Kayyım ataması sadece Kürt illerinde ki  belediyelere değil, Türkiye illerinde sistematik olarak uygulanan bir darbe uygulamasıdır. Bunun hukukta yeri yoktur. Belediye başkanlarımıza dönük hiçbir somut suçlama yoktur. Ferman Yezid’inse direniş Hüseyin’dir.”

TANRIKULU: KAYYUM DARBESİNDEN VAZGEÇİN

HDP önergesi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, kayyım atamalarını darbe olarak değerlendirdi. Tanrıkulu, “Bu anlayışınız bir darbe anlayışıdır. 12 Eylül faşist darbesinden sonra Türkiye’de belediye başkanları görevden alınmıştı ve  yerine askerler atanmıştı. Şimdi aynı yöntemi uyguluyorsunuz. Zihniyet bakımından  12 Eylül faşist darbesini yapanlardan hiçbir farkınız yok. Anayasaya aykırı bir şekilde 4 Eylül 2016 tarihinde KHK’ye kayyum maddelerini eklediniz parlamentonun iradesini yok saydınız. Demokrasiye darbe yaptınız. Bir hafızayı silmeye çalışıyorsunuz. O kadar büyük bir propaganda ile kayyumun iyi işler yaptığını söylediniz. Kayyum madem o kadar iyi çalışıyordu da, Diyarbakır halkı neden o zaman yine bu sıralarda oturan iradeyi seçti. Kayyum darbesinden, demokrasiye yaptığınız darbeden vazgeçin” diye konuştu.

Oylamaya sunulan önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER