"TBMM'de bu anayasaya evet oyu kullanan Türkiye'ye ihanet eder, nokta"

CHP lideri, Tekirdağ'da Anayasa değişikliğine ilişkin konuşru

"TBMM'de bu anayasaya evet oyu kullanan Türkiye'ye ihanet eder, nokta"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu'na özümüzdeki hafta görüşecek olan anayasa değişikliği teklifine ilişkin milletvekillerine seslenerek, "TBMM'de bu anayasaya evet oyu kullananlar varsa, onlar Türkiye ve Türkiye Cumhuriyet'ine ihanet ediyordur. Nokta” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tekirdağ Belediyesi’nin toplu açılış töreninde konuştu. AK Parti ile MHP uzlaşısıyla Meclis'e getiren anayasa değişiklik teklifine  ilişkin açıklamalarda bulundu.

Darbe girişimine değinen Kemal Kılıçdaroğlu, “Gazetelerin, televizyonların kapatıldığı bir Türkiye istemiyoruz. Bizim gibi düşünmeyenlerin bile düşüncelerini özgürce ifade edebildikleri bir Türkiye istiyoruz. Mustafa Kemal'in Türkiye'sini istiyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi aydınlanmadı, bir daha söylüyorum, 15 Temmuz darbe girişimi tam aydınlanmış değildir. Sorduk, 15 Temmuz darbesinden haberiniz var mıydı, yok muydu. Cevabını almış değiliz. Bir kez daha soruyorum, ey hükümet yetkilileri, 15 Temmuz darbe girişiminden önceden haberiniz var mıydı, yok muydu” diye konuştu.

ADİL ÖKSÜZ KİM?

"Adil Öksüz, kim olduğunu ben de biliyorum, onlar da biliyorlar" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Hatırlarsınız sormuştum, bu Adil Öksüz kimdir diye. Askeri birliğin içinde yakalanıyor. Herkesin eline kelepçe takılırken buna takılmıyor. Herkesin cep telefonları toplanırken bununki alınmıyor. Herkesin konuşması yasakken bu beyefendi telefonla konuşmaya devam ediyor. Herkes tutuklanıyor, bu tutuklanmıyor. Telefonları eline veriyor, serbestsin deniyor. Kim bu Adil Öksüz, kim olduğunu ben de biliyorum, onlar da biliyorlar.”

‘OHAL İLE ANAYASAYI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR’

Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL uygulamalarına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, bu bağlamda değiştirilmek istenen anayasaya ilişkin milletvekillerine çağrıda bulundu:

“Şimdi, olağan hal üstünden yararlanarak anayasayı değiştirmek istiyorlar, rejimini değiştirmek istiyorlar. Dikta rejimine geçmek istiyorlar. Çok partili hayatı sınırlandırmak istiyorlar. Sen neden buna destek vermedin diyorlar. Bu proje, bu anayasa değişikliği Türkiye Cumhuriyeti tarihine ihanettir. Milli kurtuluş savaşının ruhuna ihanettir. CHP, ihanet içinde olmayan partidir. Önce itiraz ettiler, sonra itiraf ettiler ‘Evet biz bir rejim değişikliği yapıyoruz vesayetten kurtarıyoruz’ diyorlar. Bir vesayetten kurtarıyorsun, çok daha ağır bir vesayete sokuyorsun.

Pazartesi gününden itibaren parlamentoyu izleyin, CHP'nin değerlerimizi korumak için verdiğimiz mücadeleye tanık olacaksınız. Sizin için, ülkemiz için, bayrağımız için, bu ülkeyi bize emanet eden Mustafa Kemal Atatürk için bu mücadeleyi vereceğiz. İki yıldır fiili başkanlık var, ne düzeldi? Ekonomi güllük gülistanlık mı hayır, işsizlik mi azaldı hayır. Bakın her darbe sonrası darbeciler anayasayı değiştirerek kendi geleceklerini güvence altına alırlar. Anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanına 15 AYM üyesinin 12'sini atama yetkisi veriliyor.

17-25 Aralık olayı gündeme geldiğinde kendi atadığı hakimlerin önüne çıkacak. O hakimler ki Erdoğan'ın karşısında el pençe divan duran hakimler. Buna elbette izin vermeyeceğiz, elbette direneceğiz. Buna izin verecek miyiz? Hayır. Türkiye Cumhuriyeti bir kişinin dudağının arasında mı kuruldu? Bu devlet kurulurken şehitler gaziler yok muydu, hepimiz vardık. Şimdi biri kalkacak rejimi değiştirecek. Rejim el kandırıp indirmeyle değiştirilmez. Kendi tarihimizi biliyoruz, tarihimize asla ihanet etmeyeceğiz.

İhanet edenlerin karşısına da dimdik aslanlar gibi dikileceğiz. Bu sorun, tek başına CHP'nin sorunu değildir. Bu anayasa değişikliği tek başına CHP'nin sorunu değildir. Bütün Atatürkçülerin, demokratların, liberallerin, demokrasiyi savunan bütün Müslümanların sorunudur. Sadece bir kişi için demokrasi geçerli değildir, hepimiz için geçerlidir. Herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye istiyoruz. Aramızda kadınlar var, iki sözüm de size. Sevgili kadınlar, bir şeyi unutmayın. 1934 yılında Yunanistan'dan, Japonya'dan, İsviçre'den çok daha önce size seçme ve seçilme hakkını Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları verdiler.

Çocukları nasıl sevdiğinizi biliyoruz, çocuklarınız huzur içinde okula gidiyorsa, huzur içinde akşam eve geliyorsa, huzur içinde sokağa çıkıp oynayabiliyorsa, anneler babalar çocuklarını nasılsa bir şey olmaz, her istediği yere gidebilir demek istiyorsanız bu karanlık tabloyu beraber değiştirmek zorundayız. Hep birlikte ülkemize sahip çıkacağız, bayrağımıza, demokrasimize, çocuklarımıza sahip çıkacağız. Bu Meclis bakın TBMM, Milli Kurtuluş Savaşı'nı yürüten meclistir. O yüzden adı Gazi Meclis'tir. Kendi yetkilerini bir başka otoriteye veremez. TBMM'de bu anayasaya evet oyu kullananlar varsa, onlar Türkiye ve Türkiye Cumhuriyet'ine ihanet ediyordur. Nokta!”

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 22:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER