TBMM Başkanlığı için ilk başvuruyu HDP yaptı

TBMM Başkanlığı için yapılacak seçime ilk başvuru HDP'den geldi. HDP Grubu'nun Meclis Başkan Adayı Katırcıoğlu'nun ismi Meclis Sekreterliği’ne sunuldu

TBMM Başkanlığı için ilk başvuruyu HDP yaptı

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ile Saruhan Oluç, Meclis Başkanlığı seçimleri için HDP Grubu’nun Meclis Başkan Adayı Erol Katırcıoğlu’nun ismini Meclis Genel Sekreterliği’ne sundular.

Anayasa ve iç tüzük gereği yapılacak ikinci dönem Meclis Başkanlığı seçiminde aday olmak isteyenler için süre bugün itibariyle başladı. Beş gün sürecek adaylık başvurularının ardından 7 Temmuz’da seçim turları başlayacak. Başkanlık için adaylardan birinin ilk iki turda nitelikli çoğunluk olan 400, üçüncü turda ise salt çoğunluğun karşılığı olan 301 oy alması gerekecek.

Mevcut Başkan Mustafa Şentop, yeni dönem için adaylığı kesinleşen ilk isimdi. Şentop’un adaylığına AK Parti’nin yanı sıra MHP de destek verecek.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in CHP’nin Meclis Başkan Adayı’nın Haluk Koç olduğunu duyurmasının ardından HDP’den de yazılı bir açıklama geldi. HDP açıklamasında, “7 Temmuz Salı günü yapılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık seçiminde Parlamento Grubumuzun adayı olarak İstanbul Milletvekilimiz Erol Katırcıoğlu belirlenmiştir” duyurusu yapıldı.

BAŞVURU YAPILDI

Bugün başlayan seçim turlarında, TBMM Genel Sekreterliği’ne ilk başvuruyu yapan HDP oldu. HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ile Saruhan Oluç, bugün TBMM Başkanlık adaylığı için TBMM Genel Sekreterliği’ne başvuru dilekçesini verdi.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER