Tatvan'da HDP'li iki meclis üyesi görevinden uzaklaştırıldı

HDP'nin meclis üyesi sayısı 3'e düştü

Tatvan'da HDP'li iki meclis üyesi görevinden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı, Tatvan Belediyesi HDP'li Meclis Üyesi ve Meclis Başkanı Ahmet Barut ile İbrahim Özdek'i görevlerinden uzaklaştırdı. HDP'liler, "Tek kişi kalsak dahi mücadele edeceğiz" dedi.

İçişleri Bakanlığı, Tatvan Belediyesi'nin Halkların Demokratik Parti’li (HDP) iki belediye meclis üyesini daha görevlerinden uzaklaştırdı. HDP'li Tatvan Belediyesi Meclis Üyesi ve Meclis Başkanı Ahmet Barut ile İbrahim Özdek'in görevlerinden uzaklaştırılmasına gerekçe olarak ise haklarında yürütülen soruşturmalar gösterildi.

ÜYE SAYISI 3’E DÜŞTÜ

Belediye seçimlerinin ardından HDP 14 meclis üyesi, AKP ise 11 meclis üyesi kazanmış, İçişleri Bakanlığı 20 Mayıs 2019 tarihinde HDP'li 9 meclis üyesini görevlerinden alarak çoğunluğun AKP'ye geçmesini sağlamıştı. Bugün iki meclis üyesinin uzaklaştırılması ile birlikte HDP'nin meclis üyesi sayısı 3'e düştü.

'TEK KİŞİ KALSAK DAHİ MÜCADELE EDECEĞİZ'

AKP'nin Tatvan seçimlerini usulsüz bir şekilde kazandığını söyleyen görevinden alınmayan 3 meclis üyesinden Özcan Yurtada, "Bunlar belediyede usulsüzlük yapmanın önündeki tek engel olarak HDP'yi görüyorlardı. Gerek komisyonlarda gerekse de mecliste onlardan sayı olarak üstündük. Bu da onların yapacağı usulsüzlüklerin önünde bir engeldi. Bu engeli kaldırmak için seçimlerin hemen ardından siyasi bir operasyon düzenlediler. 20 Mayıs 2019 tarihinde görevlerinden uzaklaştırılan 9 arkadaşımız halen hangi gerekçelerle uzaklaştırıldıklarını bilmiyorlar. 'Örgüt üyesi' diyorlar ama bir delil sunamıyorlar. Biz şuan mecliste 3 kişi kaldık. Üç kişi kalmamıza rağmen bunların yapacağı tüm usulsüzlerle mücadelemiz devam edecek. Belediye meclisinde tek kişi dahi kalsak bunlarla mücadelemiz devam edecek. Biz 8 aydır özellikle imar, ihale ve harcama konularında hep dik duruş sergiledik. Bundan sonra da bu duruşumuz devam edecek" dedi.

Kararın siyasi olduğunu belirten Yurtada, "Bu ülkede HDP'li olmak uzaklaştırma ve ihraç nedeni oldu. Ama biz asla yılmayacağız" diyerek karara tepki gösterdi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 14:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER