Suriyeliler Gaziantep'i terk ediyor

Antep'te gerginlik sürüyor...

 Suriyeliler Gaziantep'i terk ediyor

Alper Altuntaş / Al Jazeera Turk

Gaziantep'te bir kişinin Suriyelilerce öldürülmesinin ardından başlayan olaylar üçüncü gününe girdi. Sokak aralarında toplanan küçük gruplara polis büyümeden müdahale ediyor. Bazı Suriyeliler de kenti terk etmeye başladı.

Gaziantep Ünallar Mahallesi'nde ev sahibi Hıdır Çalar'ın Suriyeli kiracısı tarafından öldürülmesinin ardından kentin birçok mahallesinde olaylar çıkmış, 10'dan fazla Suriyeli yaralanmış, Suriyelilere ait birçok iş yeri ve araç tahrip edilmişti. Şehrin özellikle kenar mahallelerinde sessizlik ve öfke hâkim.

SURİYELİLER KENTİ TERK ETMEYE BAŞLADI

Son iki günde Gaziantep Havaalanı'nda ilk dikkat çeken, bavulların oluşturduğu yığın. Bir görevli, Suriyelilerin şehri terkettiğini söyledi. Bir kısmı da Kilis ve çevre yerleşimlere gidiyor. Tabii gidenler imkânı olanlar. Suriyelilerin çoğunluğu halen şehirde.

Şehirdekilerin söylediğine göre 3 gün öncesine kadar bu şehirde yüzünüzü nereye dönseniz bir Suriyeli ile karşılaşırdınız. Ancak bugün yerel yöneticilerin ve Suriyelilerle ilgilenen sivil toplum kuruluşlarının telkinleriyle hiçbiri evlerinden çıkmıyor. Parklarda ve boş arazilerde geceleyenleri ise polis koruyor.

MAHALLEDE GERGİNLİK SÜRÜYOR

Kenti terkeden bir Suriyeli aile de yine olayların patlak verdiği Ünallar Mahallesi'nden. Kenan Tatlı isimli bir başka ev sahibi, kiracısı olan Suriyelilerin evinden çıkmasını isteyince, Suriyelilerin buna tepkisi, akşam saatlerinde ufak çaplı bir yangın çıkarmak oldu.

Tatlı, kiracılarının zarar görmemesi için sabaha kadar evin önünde nöbet tuttuğunu ve bunu haketmediğini söylüyor. Olayın gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra sokağa ellerinde Türk bayrakları olan ve gençlerden oluşan bir grup, ardından da polis ekipleri olay yerindeydi. Gençler öfkeliydi. İddialarına göre daha önce de birçok saldırı gerçekleşmiş, bu son olay mahallede bardağı taşıran son damla olmuştu. Ancak konuşmalarının satır aralarında söyledikleri şey öfkelerinin asıl sebebini gözler önüne serer gibiydi; "Suriyeliler buraya geldiğinden beri işsiziz. Bizim dörtte bir paramıza çalışıyorlar ve işlerimizi elimizden alıyorlar"

Evi yakılmak istenen Tatlı araya giriyor; "Biz de hallerini gördükçe çok üzülüyoruz ama sabrımız taştı."

ÖLDÜRÜLEN HIDIR ÇALAR’IN AİLESİ SAĞDUYULU

Bir başka sokağa girdiğimizde bir masanın etrafında oturan 15-20 kişilik bir grupla karşılaşıyoruz. Bu adamların hepsi öldürülen Hıdır Çalar'ın yakınları. İçlerinde en sessiz olanı öldürülen Hıdır Çalar'ın oğlu Oktay Çalar.

Babasının kendisini öldüren kişileri parkta yatarken bulduğunu ve boş evine yerleştirdiğini söylüyor. Beş odalı evde 20-25 kişi kaldıklarını, zaten doğru dürüst kira vermediklerini söylüyor;

"Babam sadece aylardır ödemedikleri elektrik su paralarını istemiş. Zaten öncekileri de ben ödedim."

Çalar'ın damadı Recep Zeyrek ve yeğeni Şıhlı Kaplı da tepkili. Kaplı şunları söylüyor:

"Biz de üzülüyoruz hallerine. Yaşın yanıda kuru da yanıyor. Biz onlara aşımızı, döşeğimizi verdik. Bu olaya rağmen şimdi biri gelse açım dese ağzımdaki lokmayı veririm. Ama bu bir değil, iki değil. Buna benzer irili ufaklı 25-30 olay oldu burada. Bu işi çözecek olan başımızdakiler. Artık kamp mı kurarlar, başka yere mi götürürler bilmem. Ama herkes bilsin ki Gaziantep içinde Suriyeliler dolaştıkça bu olaylar bitmez. Hatta daha da artar. Göreceksiniz"

Mahalleli, polisin mahallede biber gazı kullanarak olayların büyümesine neden olduğunu da iddia ediyor.

Ünallar Mahallesi'nin en işlek sokağına girdiğimizde az önce konuştuğumuz protestocuların polis tarafından gözaltına alındığını görüyoruz. En ufak gösteri girişimine göstericilerden fazla polisle müdahale ediliyor ve büyümesi engelleniyor.

İşin diğer boyutunu yani Suriyelileri dinleme çabamız ise sonuç vermedi. Kentte yaklaşık 300 bin kişi olduklarını söylenen Suriyelilerin birine bile ulaşmak mümkün değil. Ulaşabildiğimiz tek Suriyeli aile ise kaldıkları evden çıkmıyor ve konuşmayı reddediyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2014, 16:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 4 yıl Önce

antepliler`in mertligi bu kadar miydi? bir olayi bahane edip zaten yerini yurdunu terkedip icinize siginan savas magdurlarina saldirmak insanlik midir?! utanin kendinizden antepliler!

kalenderce
kalenderce - 4 yıl Önce

Suriyedeki baslattirilmis iç
savaştan önce hicbir Suriyeli
Ulkemize gelip bir sığınma
talep etmemiştir.Bizim insanlarimiz. Suriyeden kacak mal getirerek gecim
sagliyorlardi.Bu insanlar
ülkemize cetelerden kaçarak
sığındı,Onları kandiranlar da
kaiplara karıştı.