Suriye’den BM’ye: Türkiye ordusu cihatçılara silah veriyor

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi, Türkiye'nin Halep'te ordu depoları kurduğunu ve buralardan cihatçılara silah ve mühimmat verildiğini söyledi

Suriye’den BM’ye: Türkiye ordusu cihatçılara silah veriyor

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM yönetimine yazdığı mektupta Türkiye’nin Cerablus operasyonu ile Halep’teki cihatçı örgütlere silah-mühimmat taşıdığını ifade etti.

BM Genel Sekreter Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı Ramlan bin İbrahim’e birer mektup gönderen Caferi, “1 Ağustos’ta Türk birliklerinin Suriye topraklarına girdiği gözlendi. Bu birlikler, Halep’in kuzeyinde kalan Bikah kasabasının karşısına konumlandırıldı ve silah depoları inşa ettiler. Bu depolardan Fetih Ordusu, Nusra Cephesi ve Ahrar’uş Şam adlı terör örgütlerine silah ve mühimmat verildi” dedi.

‘CİHATÇILARI TAŞIYAN KONVVOYLAR SINIRDAN GEÇTİ’

Birliklerin Türkiye’den Halep’teki teröristlere roket ve mermi sağlandığını da öne süren Caferi, bunun yanı sıra cihatçıları taşıyan konvoyların da sınırdan geçtiğinin tespit edildiğini ifade etti.

Caferi, “Suriye, Güvenlik Konseyi’nin Türkiye’yi sınırlarını silahlı terörist gruplara kapatması ve bu grupları silahlandırmaktan vazgeçmeye zorlaması çağrısında bulunuyor” diye ekledi.

(Kaynak: Sputnik)

YORUM EKLE