Süleyman Soylu'dan 'darbe' açıklaması

Darbe iddialarını reddeden Soylu, "Bunu sormanızı bile zul addediyorum" dedi

Süleyman Soylu'dan 'darbe' açıklaması

Gazeteci İsmail Saymaz, AKP'ye yakın çevrelerde TSK içinden Kemalist bir darbe girişimi yapılacağı söylentisini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

İsmail Saymaz, programda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeyi, Soylu'nun Halk TV'ye özel açıklamalarını canlı yayında açıkladı.

Süleyman Soylu'nun açıklamaları şu şekilde:

SOYLU: DARBE SÖYLENTİLERİNİ ZUL ADDEDERİM

İsmail Saymaz'ın "Siz jandarmadan da emniyetten sorumlu kişisiniz. Böyle bir kıpırdanmaya dair, bir kuşku, bir şüphe var mı?" sorusunu Süleyman Soylu, "Bunu sormanızı bile zul addediyorum" diyerek şöyle yanıtladı:

"Türkiye ordusu hiç olmadığı kadar güçlü. Sınır ötesi operasyon yapıyor ve tam böyle bir dönemde kapı arkasında bir plan çevriliyor. Şu anda hiçbir kurumumuzda bir vesayet belirtisi ve hareketi yoktur.

Bu yönde herhangi bir örgütlenmede yoktur. Zaten Türkiye'de 15 Temmuz'dan sonra halkın, darbeye karşı müthiş bir bilinçlenmesi söz konusu. Bir daha böyle bir şeye tevessül eden olursa, daha feci bir durumla karşı karşıya kalır.

*Darbe olur mu?

Darbe her ülke için teorik olarak mümkündür. Türkiye'de ise bunun odağı olacak bir örgütlenme, bir nüve söz konusu değildir. Eski vesayet sistemi üzerinden Türkiye'ye müdahaleye yöneliyorlar (Rand Corporation raporu). Bunun da anlamı şudur; Türkiye terörle mücadelede (sınır ötesi operasyonlar) son yıllarda büyük bir uyum gösterirken... Bu uyum stratejik olarak baltalanmak isteniyor."

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 15:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER