Soylu’dan TELE 1 muhabirine: 'Sen Yunan askeriyle takip et' çıkışı

Soylu, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı hareketliliği ve bölgeyi havadan inceledi

Soylu’dan TELE 1 muhabirine: 'Sen Yunan askeriyle takip et' çıkışı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa’ya geçen sığınmacı sayısıyla ilgili kendisine soru soran TELE 1 TV muhabirine sert tepki gösterdi, "Yunan tarafına hizmet etmek"le suçladı.

Bakan Soylu, Pazarkule ile Kastanies sınır kapılarında incelemelerde bulunmak üzere Çorlu Havalimanı'na geldi.

Buradan helikopterle Edirne'ye geçen Soylu, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı hareketliliği ve bölgeyi havadan inceledi.

Edirne Valiliği önünde açıklama yapan Soylu, Türkiye'den Avrupa'ya geçmek isteyen sığınmacıların bulunduğu Pazarkule sınır kapısına kadar bütün sınır hattını kontrol ettiklerini belirtti.

Soylu, "Gitmek isteyenlere engel koymuyoruz" dedi.

‘GERİ İTMELERİ ENGELLEMEK İÇİN’

Yunanistan’ı Cenevre Sözleşmesi’ne ve İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uymamakla suçlayan Soylu, sığınmacıların kabul edilmesi gerektiğini savundu.

Soylu, 1000 Özel Harekat Polisi’ni sınıra getirdiklerini açıklayarak, “Yunanistan’ın mültecileri geri itmesini önlemek için Meriç sınırına 1000 Özel Harekat Polisi konuşlandıracağız” diye konuştu. Polisleri, Yunanistan’ın mültecileri ‘geri itmesini’ engellemek için görevlendirdiklerini söyleyen Soylu, “Zodyak botlarıyla beraber artık insanlara kötü muamele edenlere imkan tanınmayacak” dedi.

Bakan Soylu, Avrupa’yı da eleştirirken, sığınmacı geri kabulüne ilişkin 18 Mart Mutabakatı’nın kara sınırlarını değil Yunan adalarını kapsadığını savundu.

İÇİŞLERİ BAKANI YALAN MI SÖYLÜYOR?

Soylu, 140 bin sığınmacı rakamının teyit edilemediğini söyleyerek soru soran TELE 1 TV muhabirine, "Kaç muhabiriniz var sizin. Bizim sınırda kaç karakolumuz var? Vilayet burada teyit edemiyor mu? Siz kimin tarafındasınız? Hiç Türkiye'nin tarafında olduğunuz görünmüyor. Şu anda sizin yaptığınız Yunan ve Avrupa medyasının yalan ve çarpıtmasını burada ifade etmek. O zaman İçişleri Bakanı yalan söylüyor, öyle mi?" diye tepki gösterdi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER