Soylu’dan sokağa çıkma yasağı öncesi yaşanan izdihama ilişkin açıklama: Eleştirileri de hakaretleri de kabul ettim

Soylu, sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle ülke genelinde yaşanan yığılmayı öngöremediğini söyledi

Soylu’dan sokağa çıkma yasağı öncesi yaşanan izdihama ilişkin açıklama: Eleştirileri de hakaretleri de kabul ettim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 10 Nisan Cuma akşamı aniden ilan edilen iki günlük sokağa çıkma yasağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle ülke genelinde yaşanan yığılmayı öngöremediğini söyleyen Soylu, “Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim. Ama yine de o saatteki bu çok sınırlı birikmenin büyük bir problem oluşturacağını düşünmüyorum” dedi.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'a konuşan Bakan Soylu, "Hafta sonu iki günlük sokağa çıkma yasağı kararı aldık. Çünkü bu kararın üretim ve tedarik zincirine zarar vermeyeceğini düşündük. Bu açıdan önemli bir karardır" dedi.

Soylu, "Bir buçuk-iki saatlik bir süreçte bazı kısıtlı bölgelerde bir yığılma oldu. Çok sınırlı sayıda bir birikme oldu. Doğrudur. Ben bunu öngörmedim. Tecrübem var. Ama yine de o saatteki bu çok sınırlı birikmenin büyük bir problem oluşturacağını düşünmüyorum" görüşünü savundu.

" Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim" ifadelerini kullanan Soylu, "Biz diğer ülke örneklerini inceledik. O örneklerde şunu gördük: İki-üç gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları marketlere büyük bir hücumu getiriyor. Böyle bir şey yaşanmasın istedik. Saat 21.00 itibarıyla marketler kapanıyor. Bunu düşünerek yasak kararını 21.00’den sonra ilan ettik. Bazıları 23.59’da ilan etseydiniz diyor. Ancak o zaman da insani açıdan büyük sorunlarla karşılaşabilirdik. Bir ziyarete gitmiş, bir yere gitmiş insanlarımız açısından çok büyük sorun olacaktı. Birkaç saat öncesinden haber verilmesi gerekliydi" dedi.

Soylu’nun açıklamalarının bir bölümü şöyle:

"Vatandaşımız yasağın ilanihaye devam edeceğini düşünüyor. Sınırlı birikmenin nedeni budur. Ama şundan eminim: Nasıl bir yöntem izlersek izleyelim muhakkak bir risk olacaktı. Sonuçta o saatte sokağa çıkanların sayısı 250 bin-300 bin civarındadır.

Sonuç olarak baktığımızda herkes evlerine çekildi... Gece saat 00.05 itibariyle bu başarıyla sağlandı. Sokaklarda kimse kalmadı.

 Sokağa çıkma yasağı, hafta içine sarkmayacak. Bu kesin. Pazar gecesi (bu gece) saat 24.00 itibarıyla yasak bitecek."

Yazının tamamı burada.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Isci emekli
Isci emekli - 7 ay Önce

Türk halki şunu bilmeli o kadar bakan bakanlıklara bagli kurumlar bunlar adam yerine koyup dinlenmeyin saygıyı hic hak etmiyorlar her sey diktedorun iki dudağından cikan soze bakar bu kuklalar cumhurbaşkanımiz sunu dedi bunu dedi onursuzlar

Halk
Halk - 7 ay Önce

Senin biraz onurun varsa derhal istifa etmendir nerde koltuk icin haysiyetini satan namusumu satan istifa edermi yakindir bu koronavirus halki azda olsa uyandirdi size sandikta cevabi verecek saraylarinizi basiniza gecirecek tarihilagsmlarinda yok ?

SIRADAKİ HABER