Soylu ve Zeybekci, HDP konusunda anlaşamadı

Soylu, “HDP'ye "Legal bir siyasi partidir" diyenler yanılıyorlar” ifadelerini kullanırken Zeybekci ise HDP'nin "demokratik, seçimlere giren legal bir parti" olduğunu kaydetmişti

Soylu ve Zeybekci, HDP konusunda anlaşamadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP'nin İzmir adayı Nihat Zeybekci, HDP konusunda iki farklı açıklama yaptı.

Soylu'ya göre, HDP'ye "Legal bir siyasi partidir" diyenler yanılıyorlar. Zeybekci'yse HDP'nin "demokratik, seçimlere giren legal bir parti" olduğunu kaydetmişti.

Türkiye, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçime hazırlanıyor. Seçime giderken HDP'ye yönelik açıklamalar da dikkati çekiyor.

AKP'nin İzmir adayı Zeybekci, T24'ten Şirin Payzın'ın "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 'HDP eşittir PKK' açıklamasının Kürt seçmen nezdinde sıkıntı yaratıp yaratmadığı" sorusunu yanıtlamıştı. Zeybekci, “HDP demokratik, seçimlere giren legal bir partidir. Ama terörü bir kez lanetlemeleri gerekir” demişti.

İçişleri Bakanı Soylu dün Ankara'da yaptığı konuşmada Zeybekci'nin söylediklerinin aksine bir açıklama yaptı. Soylu, "Bilmenizi istiyorum ki HDP legal bir siyasi partidir diyenler yanılıyorlar" dedi.

Soylu 31 Mart için yaptığı konuşmada HDP için aynen şu ifadeleri kullandı:

"Birilerine hala PKK'nın kim olduğunu anlatmak, inanın bana çok garip ve acı gelmektedir. Meclise bakıyorsunuz, HDP'nin ön sıralarında avukatlar, akademisyenler, okumuş okumuş adamlar, kadınlar oturuyor. Koca koca kitaplar devirmişler. Konuştuğu zaman senden benden daha güzel konuşur, güya Avrupa bilir, güya dünya görmüştür ama geldikleri netice Kandil'deki bir avuç sapığın, katilin avukatlığını yapmaktır. Bilmenizi istiyorum ki HDP legal bir siyasi partidir diyenler yanılıyorlar. Eğer bunu yakınlarımız söylüyorsa, onlar da yanılıyorlar. Kandil'in koruduğu adamlar, Kandil'le ortaklaşa bir şekilde bu ülkede yeniden doğu ve güneydoğuda gecenin saat birinde, ikisinde bir anne ile kızının rahat rahat sokaklara çıkmasını ve huzurun bulunduğu bir anlayışın ortadan kalkmasını istiyorlar.

Yeniden PKK'ya 14 yaşındaki çocuklar gelsin istiyorlar. Ayaklarını masanın üzerine atıp 'Gel bakalım benim sigaramı yak' diyen Ahmet Türk'e bu ülkenin belediyelerini teslim eden ve Kandil'in emrine verenlerle beraber kol kola yürüyerek, ittifak yapacaklar. Ankara'yı, İstanbul'u ve İzmir'i kazanacaklar, ondan sonra da, 'Yolda yürüyorum ve ben bu ülkeyi yönetmeye talibim' diyecekler. Hadi oradan, bu milletin sizin palavralarınıza karnı tok."

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 08:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER