Soylu'dan Karamollaoğlu açıklaması

Karamollaoğlu’nun pasaport açıklamasını değerlendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘seçim malzemesi olarak kullanıldığını düşünüyorum’ dedi

Soylu'dan Karamollaoğlu açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun pasaportunun 'terör' gerekçesiyle verilmediği açıklamasını değerlendirdi.

Soylu iddia için 'saçma bir şey' derken, "Sivas olaylarıyla ilgili geçmiş dönemlerde bir iş olmuşsa… Onun da pasaportla bir alakası yok" dedi.

Soylu bugün İstanbul’da yaptığı bir ziyaret sırasında Karamollaoğlu’nun 24 Haziran Genel Seçimleri sonrasında dosyasında ‘terör’ ibaresi bulunduğu gerekçesiyle pasaportunun yenilenmediğini söylemesi ile ilgili soruya cevap verdi.

Soylu, “Bir yıl önce 6 Temmuz 2018 tarihinde bir müracaat söz konusu. 12 Temmuz 2018 tarihinde de pasaportunu Sayın Temel Karamollaoğlu alıyor. Biliyorsunuz, emniyet pasaportu, Nüfus İdaresi’ne devretti. Ne zaman devretti? Nisan’ın başından itibaren. Artık pasaportları Nüfus İdaresi vermeye başladı. Ne Nüfus İdaresi’nde ne de Emniyet’te böyle bir kaydımız söz konusu değil. Bir terör işi olabilmesi için bir terör hadisesi olması lazım. Bu doğru bir yaklaşım değil. Bir kişinin dosyası olması lazım. Bir mahkemesi olması lazım. Belki şöyle bir şey olmuş olabilir; Sivas olaylarıyla ilgili geçmiş dönemlerde bir iş olmuşsa… Onun da pasaportla bir alakası yok. Ve terör olayıyla da bir alakası yok. Bizimle ilgili bir hali de söz konusu değil.”

‘MALZEME YAPILIYOR’

Bakan Soylu, yeni sistemde başvuran kişilerin en geç bir hafta içinde pasaportunu alabildiğini belirterek, “Ve bu diplomatik pasaport. Diplomatik pasaportun bir tarafı da Dışişleri Bakanlığı’dır. Yani Dışişleri Bakanlığı burada diplomatik pasaportun verilmesi hususunu onaylar. Biz diplomatik pasaportu kendi adımıza veremeyiz nüfus idaresi olarak. Ama eğer bir sakınca söz konusu ise biz bunu belirtiriz. Ama bu sakıncanın da hukuki bir sakınca olması lazım. Böyle bir şey söz konusu değil. Bir yıl önce nasıl böyle bir durum tekrar meydana geldi ben bunu anlayabilmiş değilim. Sadece ben bunun bir seçim malzemesi olarak, birtakım televizyonlar tarafından kullanıldığını düşünüyorum. Saçma bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER