Soylu'dan Ankara Emniyeti'nde işkence iddialarına yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü İl Emniyet Müdürleri Toplantısı'nda konuştu

Soylu'dan Ankara Emniyeti'nde işkence iddialarına yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Emniyet Genel Müdürlüğü İl Emniyet Müdürleri Toplantısı’nda, eski Adalet Bakanlığı çalışanlarının Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nde işkence gördüğü iddialarıyla ilgili konuştu. Soylu, “işkence, darp, tehdit olmadığını” söyleyerek, “Türkiye insan haklarından yana olan duruşunda kararlıdır. İşkenceye sıfır tolerans milletimize taahhüdümüzdür” dedi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan eski Adalet Bakanlığı çalışanları, darp edildiklerini, işkenceye maruz kaldıklarını anlatarak avukatlarına durumu anlattı. Avukatlar da geçtiğimiz günlerde yaptıkları görüşmede müvekillerinde darp izi gördüklerini söyleyerek Ankara Barosu’na durumu iletti. Soylu, son dönemde işkence iddialarıyla gündeme gelen Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde yaşananlarla ilgili, “Bu iddialar, tutarsızdır, temelsizdir, yalandır ve iftiradır” ifadelerini kullandı.

‘RAPORU GÖRMEZDEN GELEN İFTİRAYA SIĞINIR’

İddiaları gündeme getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan isim vermeden bahseden Soylu, “Son zamanlarda FETÖ’nün TBMM’ye sızdırdığı bir milletvekili marifetiyle sürekli gündeme getirilmeye çalışılan bu iddialar…” ifadesini kullandı.

Gergerlioğlu da Soylu’nun bu sözlerine tepki göstererek Twitter hesabından yanıt verdi. Gergerlioğlu, insan hakları savunucusu olduğunu söyleyerek İçişleri Bakanlığı’nın Ankara Barosu’nun işkenceyle ilgili hazırladığı raporu görmezden geldiğini söyledi: “Bana ‘fetöcü’ demiş… Ben her zaman insan hakları savunucusu oldum Soylu, siz her devre uyan bir insan oldunuz, yarın da değişirsiniz..! İşkenceye kimliğe bakmaksızın karşıyım. İftiralarınız işkenceyi örtemez, Baro raporunu görmezden gelen tabii ki etiketlemeye, iftiraya sığınır.” 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 09:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER