Sosyalist parti ve hareketler HDP’yi ve Selahattin Demirtaş’ı destekleme kararı aldılar

Çeşitli sosyalist parti ve hareketlerden açıklamalar yapıldı

Sosyalist parti ve hareketler HDP’yi ve Selahattin Demirtaş’ı destekleme kararı aldılar

24 Haziran seçimlerinde AKP-MHP ittifakının geriletilmesi için çeşitli sosyalist parti ve hareketler ile federasyonlar HDP’yi ve Selahattin Demirtaş’ı destekleme kararı aldılar.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ve Devrimci 78’liler Federasyonu HDP ve Demirtaş’ı destekleyeceklerini açıkladılar.

Kaldıraç, Halkevleri, EMEP, Partizan Dergisi, Alınteri Dergisi, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Emekçi Hareket Partisi’nden sonra TİP de HDP ve Demirtaş’ı destekleme açıklaması yaptı.

"Saray'a tamam, mücadeleye devam!" denilen Türkiye İşçi Partisi açıklamasında, "tek adam diktatörlüğüne karşı barış ve kardeşlik mücadelesinin parçası olmuş ve milyonlarca yurttaşın oyuyla Meclis’e gönderilmiş olan Selahattin Demirtaş da Saray faşizminin doğrudan talimatı ve hukuksuz operasyonu ile tutuklanmış, siyaset yapma hakkı elinden alınmaya çalışılmıştır. Bu açıdan, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy tercihimiz Selahattin Demirtaş’tan yana olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

TİP Kurucu Meclisi'nin "'Millet İttifakı' adıyla oluşturulan ittifaktan HDP’nin dışlanması da iktidarın elini güçlendirmektedir" dediği açıklamada, "halklarımızın birlik ve kardeşlik içinde yaşamasını savunmak, faşizmin kurumsallaşmasına karşı en güçlü direniş cephelerinden biridir. Aynı zamanda HDP’nin barajı aşması halinde AKP-MHP ittifakının Meclis’te azınlık durumuna düşmesi güçlü bir olasılıktır. Bu açıdan, 24 Haziran’daki Milletvekilliği seçiminde oy tercihimiz HDP’den yana olacaktır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 22:57

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elmas ARAZ
Elmas ARAZ - 3 yıl Önce

HAK, HUKUK, EŞİTLİK, ADALET İÇİN SAYIN SELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN SERBEST KALMASI GEREKİYOR Kİ SEÇİM MERTÇE OLSUN.

SIRADAKİ HABER