Sırrı Süreyya Önder’den Kandil açıklaması

TBMM'de 65. Hükümet programıyla ilgili görüşmeler gerçekleştirildi

Sırrı Süreyya Önder’den Kandil açıklaması

Hükümet programı görüşmelerinde konuşan HDP'li Sırrı Süreyya Önder, “Ben Kandil'e gittim, orada, o sığınaklarda günlerce kaldım, günlerce barış için emek verdim. Bunların hepsi, komutanlarınız dâhil, devletin Millî Güvenlik Kurulu dâhil, bizim her İmralı'ya gidişimiz, her Kandil'e gidişimiz, her görüşmemiz, onlardan aldığımız sonuç ve önerilerin tümü, Millî Güvenlik Kurulu'nda önce orada kararlaştırıldı, orada da değerlendirildi. Biz şeffaflıktan yanayız” dedi. 

HDP'li Ahmet Yıldırım da konuşmasında CHP'yi hükümete destek vermekle suçladı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bunu bir hakaret olarak yorumladı. HDP'li Sırrı Süreyya Önder, “Al başkanlığı, ver özerkliği. Bunu herhangi bir partilimiz söylemişse alçaktır. Eğer bunu birisi iftira olarak söylüyorsa o da bu tabiri aynen hak ediyor” ifadelerini kullandı.

Engin Altay ise “İspatı mümkün. Ad soyad olarak hanginizin ağızından çıktığını ben bilmem. Siyasette yapılan müzakerelerin ruhu kamuoyuna yansır. Kamuoyuna yansıyan sizin Oslo'dan başlayan İmralı'da, Dolmabahçe'de, Kandil'de yapılan müzakerelerden ortaya, kamu vicdanında böyle bir kabul çıktı kardeşim, ben de bunu söyledim. Kim alçak kim değil, bunu merak ediyorsan çok basit, burada yeni de bir Hükûmet var, Oslo'nun, İmralı'nın, Kandil'in, Dolmabahçe'nin görüşme tutanaklarını bir kapalı oturumda Mecliste açıklarız, kimin alçak olduğu ortaya çıkar” karşılığını verdi. 

Bunun üzerine Önder, “Gerek yok kapalı oturuma, açık oturum yapalım. Biz, konuşulan her şeyi burada sizinle paylaşmaya hazırız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 11:13

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin İnanç
Hüseyin İnanç - 5 yıl Önce

bu haberleri kim yazıyor, yazdığı haberi kendi̇si̇ tekrar okuyup ne anladiğini bi̇r anlatsin bi̇ze. ilkokul mezunu olan bi̇ri̇ bi̇le daha güzel cümle kurar.saçma sapan bir dizilişle yazılan haberle insanın tüm okuma zevkini yok ediyorsunuz..

bir dost
bir dost - 5 yıl Önce

"millî güvenlik kurulu'nda önce gizli kriz yönetmeliği. " ifadesinden sonra haber anlamsızlaşıyor, kopyala yapıştır yapılırken hata olmuş herhalde, haberi sayfaya yerleştirdikten sonra okumak gerek...

SIRADAKİ HABER