Sırrı Süreyya Önder 'siyasi görüşmeler'i yapan heyeti açıkladı

Önder, hükümet üyeleri ile Kürt siyasetinden isimlerin görüşmeye başladığını açıkladı

Sırrı Süreyya Önder 'siyasi görüşmeler'i yapan heyeti açıkladı

HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, İmralı heyetinin yanı sıra HDP ve BDP eş başkanlarının da yer aldığı bir heyetin, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da aralarında bulunduğu bir heyet ile görüşmeye başladığını açıkladı.

T24'ten Hazal Özvarış'a konuşan Önder, hükümetin yeni bir yol haritası üzerinde çalıştığını söyledi. Önder, bakanların haritayı “uzun olmayan bir sürede” kamuoyuna açıklayacaklarını söylediklerini aktardı. Önder’in süreçte atılabileceğini düşündüğü ilk üç adımdan biri “geri dönüş için yasal çerçevenin hazırlanması.”

Sırrı Süreyya Önder, İmralı heyetinin 1 Haziran’da Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme sonrasında “Siyasi heyetler üzerinden görüşülmeye başlandı” dedi. Basına “Öcalan ile siyasi heyetler üzerinden görüşmelere başlandı” olarak da yansıyan açıklamayı, bir gazeteci Önder’e referansla Başbakan Tayyip Erdoğan’a sordu. Erdoğan, “Öcalan’la HDP ve MİT dışında başka isimlerin görüşmesine izin verildi mi” sorusu üzerine “Ham hayal” dedi ve “Bu anlayış ile yaklaşmaları halinde kendi kapılarını da kapatırlar” ifadesini kullandı.

Önder, verdiği demeç ile bazı yayın organlarının haber için kullandığı başlığın birbirine uymadığını söyledi. “Ben hiçbir zaman siyasi heyetlerin Öcalan’la görüştüğünü söylemedim” diyen Önder , “siyasi heyetler” derken ne kast ettiğinin sorulması üzerine yaklaşık bir ay önce bazı hükümet üyeleri ile Kürt siyasetinden isimlerin görüşmeye başladığını açıkladı.

Önder’in aktarımına göre, yaklaşık bir ay önce başlayan görüşmelerin Kürt siyaseti tarafında Pervin Buldan, İdris Baluken ve kendisinin oluşturduğu İmralı heyetinin yanı sıra HDP ve BDP eş başkanları, milletvekilleri ve milletvekili olmayan bazı isimler bulunuyor. Görüşmenin hükümet tarafında ise başta Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan oluşan bir heyet yer alıyor. Şimdiye kadar hükümetten üç ismin de katıldığı iki toplantı yaptıklarını belirten Önder, tekli ve ikili temasların da olduğunu söyledi.

Hükümet üyeleriyle görüşmelere başlamadan önce diyaloğun bürokratlarla yürüdüğünü belirten Önder, “Eskiden gerektiğinde Adalet Bakanı ile görüşüyorduk ancak şimdi iki siyasi heyet, süreci büyük bir resim olarak önlerine koyarak değerlendiriyor” dedi. Görüşmelerde “Sürecin neresindeyiz, sıkıntılar nerede, bu sıkıntılar nasıl aşılabilir” benzeri soruların yanıtlarının arandığını belirten Önder, “bakanların ifadesiyle” notu düşerek, “Uzun olmayan bir sürede kamuoyu ile paylaşılacak yeni bir yol haritası üzerinde çalışıyorlar” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 02:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
iskefiyeli
iskefiyeli - 4 yıl Önce

rte siyasi görüşme falan yalan diyor. hanginize inanalım.