Sırrı 19 Mayıs mesajıyla ezber bozdu

İstanbul 2. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder’den 19 Mayıs açıklaması…

Sırrı 19 Mayıs mesajıyla ezber bozdu

Sırrı Süreyya Önder: “BEN DİYEMEM!”

Bugün 19 Mayıs, Gençlik Bayramı. Bayram da, neyi kutluyoruz?

Bugün bir gencin gözünün içine bakıp içi burkulmadan, yüreği sızlamadan... açık yüreklilikle, dürüstlükle "Canım, bayramın kutlu olsun" diyebilecek var mı?

Ben diyemem!

İş bulamadığı için bugünsüz ve yarınsız bırakılan milyonlarca gencin olduğu bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

Gençlere sokak ortasında işkencenin, gözaltıların, cezaevlerinin ve tabutların reva görüldüğü bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

Gençlerin zorla askere alındığı ve kardeşlerine kurşun sıkmaya zorlandığı bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

Gençlerin müşteri olarak görüldüğü ve en temel haklarından biri olan eğitimin anne ve babalarının ceplerinin derinliğine bağlı olduğu bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

Gayet basit bir sınavı bile yapamayan ve gençlerin geleceğini karartan bir hükümet tarafından yönetilen bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

Hiçbir güvence olmadan insanlık dışı koşullarda çalışmaya mahkum edilen milyonlarca gencin olduğu bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

Gençlere talan edilmiş bir doğa, kirletilmiş bir hava, HES'ler ile kelepçe vurulmuş nehirler bırakılan bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

Dinsel inançları yok sayılan Alevi gençlerin olduğu bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

Genç kadınlar üzerindeki erkek egemen tahakkümün tüm şiddetiyle sürdüğü bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

Cinsel eğilimlerinden dolayı nefret cinayetlerine kurban giden gençlerin olduğu bir ülkede gençlik bayramı kutlanabilir mi?

HAYIR!!!

Gençlik özgürlüktür, özgürlük için mücadeledir. Gençliğin bu özgürlük çığlığını duymayanlar, onun mücadelesine omuz vermeyenler, onun mücadelesini kendi mücadelesi olarak görmeyenler gençliğin bayramını kutlayamaz.

Gençlerin bu özgürlük çığlığını yüreğinde hisseden biz EMEK, DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK BLOKU bağımsız milletvekili adayları, gençler başta olmak üzere ülkemizde yaşayan tüm ezilenlerin ve ötekileştirilenlerin sesi olmak, onların taleplerini Meclis kürsüsünden dillendirmek için yola çıktık. Kürt sorununa adil ve kalıcı bir barış için yollara düştük.

Türk-Kürt-Çerkez-Ermeni, kadın-erkek, Sünni-Alevi tüm gençlerin kendi dilleriyle, kimlikleriyle ve inançlarıyla özgürce ve kardeşçe yaşayabildiği, gençlerin gelecek kaygısı duymadığı, doğanın kapitalizmin insafına terk edilmediği, kadınlar üzerindeki erkek egemen tahakkümün sona erdiği gün için, gençlerin gerçek bayramını özgürce kutlayacağı o gün için geliyoruz.

"Canım, bayramın kutlu olsun" diyebilmek için geliyoruz…

Sırrı Süreyya Önder

EMEK DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK BLOKU

İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı

www.sirrisureyyaonder.org

DEMOKRAT HABER

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
haydar yüksel
haydar yüksel - 9 yıl Önce

Sırrı bey, niye 19 mayis'i kutlama cabasina giriyor ki acep, ezberi bozmadan demokrat siyaset yapamazsiniz, bana biraz vejetaryanin kurban bayrami kutlamasi gibi geldi, eger gercekten kutlayacaksa 19 mayis'i, düpedüz oportünizm'dir yaptigi.....

baykuş
baykuş - 9 yıl Önce

Sırrı bey, öncelikle milletvekili adaylığını bile edebiyat gibi deneyimletebilen bir insan, kendisini kutluyorum.

Neden "gençlik bayramı" kutlamak oportünizm olsun? Toplumsal yaşamın çeşitli veçhelerini iki kampa ayrılıp paylaşamazsınız. Çocuklara, gençlere bayram diye sunulan günler, çocuklar ve gençlerin bu ülkede bayrama layık bir hayatı olmadıkça kutlanamaz. Sırrı bey gayet yerinde bir mesaj vermiş.

Muharrem İkitimur
Muharrem İkitimur - 9 yıl Önce

Sırrı bey çokça mağduriyetler sıralayarak "19 Mayıs Gençlik Bayramı"'nı bu mağduriyetler hasebiyle kutlayamayacağıza getiriiyor sözü. Sayın Sırrı Önder 19 Mayıs'ın nasıl "gençlik bayramı " yapıldığının hikayesini, yazısına konu edip anlatmış olsaydı daha anlamlı bir iş yapmış olurdu. Sürreyya bey bilmiyormu ki, o çokça saydığı mağduriyetlerin yaratılmasının tas tamamında, 19 Mayısları 23 Nisanları bayram ilan eden zihniyetin harcı var.

Mercan BALCI
Mercan BALCI - 9 yıl Önce

Sayın Süreyya Sırrı çok haklı Atatürk'ün ülkeyi emanet ettiği gençlik ne durumda? cemaat anlayışı hegomanya kurmuş gençliğin üzerine 19 mayıs emperyalizme başkaldırının simgesidir.19 myıs bağımsızlık ve özgürlük yürüyüşüdür .Kahraolsun Amerikan Emperyalizmi diğe haykıran . 6.filoyu protesto eden 68 kuşağına karşı ,karşı saldırıya geçen sözde milliyetçi maneviyatçı(M.T.T.B)gençlik şimdi o solcuları daha iyi anladılar ama bazı mukaddesatçı gennçlik'te Amerika'nın kucağına oturarak Türkiye'nin yeniden yapılanmasına B.O.D.P figuranlık yapmaktadır..

SIRADAKİ HABER