'Sinop olayları kurgulanmış, elimizde araştırmalar var'

Başbakan Yardımcısı Atalay, BDP'ye yönelik saldırıları ve süreci değerlendirdi...

'Sinop olayları kurgulanmış, elimizde araştırmalar var'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Samsun ve Sinop'ta BDP'lilere yönelik saldırıları ve İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi.

'SOSYAL MEDYA ORTAMINDA BİR HAZIRLIK SÖZKONUSU'

Atalay, BDP'ye yönelik saldırılarda sosyal medya üzerinden bir örgütlülük durumu olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

"Güvenlik birimlerinden edindiğimiz bilgilere göre, orada özellikle gençler arasında sosyal medyada haberleşme olmuş bu konuyla ilgili. Bir hazırlık olmuş. Sinop'ta veya Karadeniz'de vatandaşların, kendi tabii ortamlarında gösterdikleri tepkiden ziyade, sosyal medya ortamında bir hazırlık söz konusu."

'SİNOP OLAYLARI EPEY KURGULANMIŞ'

Atalay, "Sürecin hassasiyetlerini biliyoruz, provokatif gelişmelere karşı endişeliyiz. Doğrusu son Karadeniz, Sinop olayları epey kurgulanmış. Onu şimdi çok daha iyi biliyorum. Orada güvenlik birimlerimizin anlattıklarından hangi örgütlerin organize ettiğini de daha iyi biliyoruz. Bu normal Karadenizli vatandaşlarımızın tepkileri değil. Elimizde iyi araştırmalar var," dedi.

'PROVOKATİF ŞEYLER OLABİLİR'

"Ülkemizde Karadeniz veya diğer bölgelerde vatandaşlarımız bu tür şeylere yatkın değil. Özellikle bizim gördüğümüz, Türkiye'nin her yerinde güçlü bir destek var sürece. Halkımız kanın durmasını ve barış içinde yaşamayı diliyor. Ama statükodan nemalananlar bunun değişmesini istemezler.

İçeride de dışarıda da bu çözümü istemeyen unsurlar vardır. Provokatif şeyler olabilir, o konularda da duyarlı olmak gerekir. Bu Sinop'taki olayı biz parti ve hükümet olarak onaylamıyoruz. Seçilmiş milletvekilleri istedikleri her yerde toplantılarını yapabilirler. Bu şekilde engellemeleri onaylamamız söz konusu değil. Bu süreç yürürken gerçekleşen olumsuzlukları süreçle irtibatlıyorum ve provokatif eylemler olarak görüyorum."

İMRALI SÜRECİ

İmralı ile yürütülen görüşmelerle ilgili ise şunları söyledi:

"Biz bu süreçte en az konuşan kesimiz. Bizler yürüyen sürecin ayrıntıları ile ilgili pek konuşmuyoruz. Sadece kararlılığımızı ifade ediyoruz.

Bu gidişler gelişler ve görüşmeler önemli, biz bu kanalları açtık. Bir yandan da şunu gözönünde tutmak lazım, henüz işin başındayız. Fazla konuşulduğunda yanlış değerlendirmeler yapılabiliniyor."

'BDP'NİN TAVRI OLUMLU; MECLİS'TEKİ VARLIĞINI VE SÜREÇTE ROL ALMASINI ÖNEMSİYORUM'

Atalay, Cumartesi günü İmralı'ya gidecek BDP'li heyet hakkında ise şöyle konuştu:

"Bu süreçte BDP'nin tavrını da olumlu buluyorum. Terörün şiddetin varacağı bir yer yok. Herkes siyaset kanalıyla istediklerini dile getirsin. Dolayısıyla BDP'nin Meclis'teki varlığını ve süreçte rol almasını önemsiyoruz. BDP'nin burada devrede olması siyasetin bu konuları sahiplenmesi açısından önemli olacaktır.

Şu anda güçlü bir rüzgar var, atmosfer var. Ülkemizin tüm kesimlerinden güçlü bir destek var sürece. Dolayısıyla kolay kolay bu rüzgara karşı gelinemez. BDP'de olumlu bir rol sergiliyor, biz de bundan memnunuz. Biz hükümet olarak, işin sorumluluğunu taşıyoruz." (ntvmsnbc/CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2013, 15:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER