Siirt'te Tahir Elçi'ye 'mücadeleni sürdüreceğiz' sözü

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'ye yönelik suikaste tepkiler büyüyor

Siirt'te Tahir Elçi'ye 'mücadeleni sürdüreceğiz' sözü

Siirt’te basın açıklamasında bulunan çeşitli siyasi parti ve kurum temsilcileri, insan hakları mücadelesi veren Tahir Elçi'nin yürüttüğü mücadeleyi sürdürme sözü verdi.

Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi katledilmesini protesto etmek amacıyla Kızılay İş Binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi "Seni unutmayacağız" yazılı pankartı açtı. Açıklamayı yapan İHD Siirt Şube başkanı Zana AKSU Elçi'nin hayatı boyunca barışçıl ve özgür bir yaşam hayalinin peşinden gittiğini söyledi.

Aksu “Amed Baro Başkanı, insan hakları savunucusu Tahir Elçi 28 Kasım 2015 günü Amed Sur İlçesi Dörtayaklı Minare önünde katledildi. Dörtayaklı Minare’ye sıkılan top ve kurşunların yarattığı tahribatı kamuoyu ile paylaşmak ve kültürel mirasa sahip çıkmak için bir grup arkadaşı ile birlikte oradaydı. İnsanı yaşadığı doğal çevresi ve kültürel mirasından ayrı düşünemeyiz. Tahir Elçi’de bir insan hakları savunucusu olarak savaşın ve çatışmanın sadece insanlar üzerinde değil doğal çevre ve kültürel miras üzerinde yarattığı yıkımı göstermek istedi. Kalıcı çatışmasızlık istedi, barış istedi. Karşılığında katledildi. Katledenleri kınıyor ve lanetliyoruz. Kürt halkına, ailesine, sevenlerine ve insan hakları camiasına başsağlığı diliyoruz” dedi.

Tahir Elçi’nin, Türkiye’de cezasızlıkla mücadele eden en önde gelen insanlardan biri olduğunu söyleyen Aksu , “Türkiye’deki faili meçhul cinayetlerin ve gözaltın kayıpların aydınlatılması ve faillerinin bulunması için avukatlığa başladığı günden beri aralıksız olarak mücadele etti. Çok sayıda davanın açılmasını sağladı. Çok sayıda olayın aydınlatılmasını sağladı. Doğal olarak devlet içindeki her türlü çete yapılanmasının zaten hedefi idi. Çünkü JİTEM, Hizbi Kontra ve Kontrgerilla diye sıralayabileceğimiz ama hepsinin devlet içindeki çete yapılanmalar olduğu gerçeği karşısında bununla mücadele eden insanların tehdit altında olmadığı zaten söylenemezdi. 

Tahir Elçi katıldığı bir televizyon programında “PKK terör örgütü değildir” sözleri nedeni ile linç edilmek istendi. Siyasal iktidar onu hedef gösterdi. Tahir Elçi esasında milyonlarca insanın olduğu gibi kendisinin de düşüncesini ifade etti. Kürt sorununda devletin kullandığı terör yöntemlerinin bütün faturasının PKK’ye çıkarılamayacağını anlatmaya çalıştı. Bu topraklarda egemen olanların Ermeni Soykırımı, Dersim Soykırımı, Kürt isyanlarını bastırırken işledikleri insanlığa karşı suçlar ve aslında toplumun her kesimine karşı işlenen ağır insan hakkı ihlallerini anlatmaya çalıştı. Böyle bir iktidar yapısının suçları orta yerde dururken, bir hukukçu ve insan hakları savunucusunun düşüncelerini açıklaması karşısında hedef gösterilmesi ona karşı uygulanan bir terör yöntemidir. Tahir Elçi önce hedef haline getirildi daha sonra çeteler tarafından katledildi. Yıllardır uygulanan iğrenç bir yöntemin kurbanı edildi” dedi.

'SİZDEN KORKAN SİZİN GİBİ OLSUN'

‘Sizden korkan sizin gibi olsun’ sözlerini sarf eden Aksu, “Tahir Elçi arkadaşımız katledilmeden önce hepimizin düşüncelerini ifade etti. Bu topraklara elbette barış gelecektir. Bunun içinde elbette ki kalıcı bir çatışmasızlık ortamı sağlanacaktır. İnsan hakları savunucularının mücadelesi ile bütün cinayetler aydınlatılacak ve failler hak ettiği cezayı alacaklardır.

Barışın elçisi Tahir arkadaşımız gözün arkada kalmasın. Barış mücadelesi bıraktığın yerden devam edecektir. Bir insan hakları savunucusu olarak bir aktivitede ayakta ve dimdik onurlu bir şekilde ölmek de var. Ancak bizler ölümü sonsuzluğa yolculuk olarak algılıyoruz. Bizi öldürerek korkutmaya çalışanlara söyleyecek tek sözümüz var. Sizden korkan sizin gibi olsun” dedi. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 20:16
YORUM EKLE