Sezgin Tanrıkulu: Davutoğlu yakıp yıktığı yerlerde ev alırsa Türkiye'de emlak kralı olur

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Sur ile ilgili yaptığı açıklamaları eleştirdi

Sezgin Tanrıkulu: Davutoğlu yakıp yıktığı yerlerde ev alırsa Türkiye'de emlak kralı olur
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’daki temaslarının ardından açıklamalarda bulundu.

CHP’li Tanrıkulu, tarihi Sur ilçesinin tarihinden görmediği kadar bir tahribat ve yıkım geçirdiğini belirterek, “Başından beri bu işin izleyicisi olmadık ve olaya müdahil olmaya çalıştık. Sorunla ilgili olan herkesi uyardık. Ne hendekle, barikatla nede tankla, topla Türkiye’nin bu meselesinin çözülemeyeceğini söyledik. Ancak, maalesef sözümüzü elinde silah olanlara dinletemedik. Halen bu yıkım ve ölüm devam ediyor. Bundan sonra olmaması için ne yapmamız lazım. Olanları telafi etmek için ne yapmak lazımdır onu konuşmak gerekir” dedi.

“YAKIP YIKTIĞI YERLERDE EV ALIRSA TÜRKİYE’DE EMLAK KRALI OLUR”

Hükümetin bölge dinamiklerine danışmadan, bölge odalarına danışmadan kendi aldığı bir kararı burada emri vaki ile uygulamak istediğini söyleyen Tanrıkulu, şöyle konuştu: 

“Sur’da mağdur olanlara danışılmadan karar alınmış. Doğu bir yöntem değil ve bunun başarılı olma şansı yok. Bir daha böyle yıkımın yaşanmaması lazım ve yaşanmaması için neler yapılması lazımdır bunu konuşmak ve önlem almak gerekir. Sur tarihi bir vazoydu kırıldı, kim bunu yeniden ihya ediyorsak diyorsa edemez. Sur’da sadece kırılan bir vazo değil, surun kendisi ve bölgesi halkı da kırılmıştır. Bunun eskisi gibi olmayacağı kesindir. Başbakan Davutoğlu’na sesleniyordum. Eşi Sare hanıma Sur’dan ev almak istediğini söylemiş. Biz kendisine ‘Ev alma komşu al’ diyoruz. Ev alsa bile kim ona komşuluk yapacaktır. Bu yaklaşımını değiştirmesi lazımdır. Yakıp yıktığı yerlerde ev alırsa Türkiye’de emlak kralı olur. Yakıp yıkmadan sorunu çözmek gerekir. Yakıp yıkmadan bu sorunun mecliste çözülmesi gerekir. Güvenlikçi politikalar dışında tankla topla hendekle barikatla bunların dışında çözülmesi lazım. Aktörler üzerinden yürüyen sürecin tek başına başarılı olamayacağını ifade ettik. Aktörler çözüm süreçlerinde silahın bırakılması için önemlidir. Ama tek başına aktör odaklı süreçlerin başarılı olma şansı yoktur. O nedenle çözüm yeri meclistir. Eski yöntemle direnmek, eski yöntemi öne çıkarmak ak partinin eline yeniden bir fırsat vermektir. Ve yeniden bir yıkımın yolunu açmaktır. Mecliste geniş bir mekanizmanın oluşturulması lazım. HDP’nin de yöntem yanlışlığından vazgeçmesi lazım. Bir mutabakat komisyonunun Meclis’te oluşması için AK Parti üzerinde bir baskı oluşturması lazım.”

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 18:21
YORUM EKLE