Sezai Temelli: Oylar, CHP'den değil gri bölgeden geldi

Temelli seçim sonuçlarını değerlendirdi

Sezai Temelli: Oylar, CHP'den değil gri bölgeden geldi

24 Haziran seçimlerinde yüzde 11.6 oy oranıyla 67 milletvekili çıkaran HDP’de seçim sonuçları analizi devam ediyor. Yerel seçim çalışmaları için de önem taşıyan inceleme sürerken HDP Eş Genel Başkanı Seza Temelli, “Doğudaki oy kaybımız AKP medyasının abarttığı gibi değil” dedi.

Temelli, CHP’den HDP’ye oy geldiğiyle ilgili yorumlara da itiraz etti, “Sol, sosyalist, demokrat seçmenlerden oluşan bir gri bölge havzası var. Bu havzadan biz de oy alıyoruz. CHP de alıyor. Bundan daha doğal bir şey yok. Çünkü biz solda bir partiyiz. Bu gri alandaki oyların hepsini CHP’ye yazıp oradan bize gelen oyu bir partiden geçmiş gibi tanımlamak sistematik bir hataya karşılık gelir” dedi.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre HDP Eş Başkanı Temelli’nin seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeleri şöyle oldu:

Seçim sonrası birçok yerde itirazlarımız oldu, ancak YSK hiçbir itirazımızı değerlendirmedi. Çok net şunu söylüyoruz. Yaptığımız itirazlar ciddi bir oya karşılık geliyor. Bir sandık mühendisliği seçmen mühendisliği yapılmıştı. Seçmenlerin sandığa gitmesinin engellenmesinden seçmenlere yapılan tehditlere, vali, kaymakamlar, garnizon komutanlarının seçim çalışmalarına bizzat katılmalarından yerinden göç etmek zorunda bırakılanların oy kullanamaz hale getirilmesine varana kadar itirazları topladığımızda bizim ulaştığımız rakam yüzde 2.5-3 yaklaşık 1.5 milyona yakındır.

OY KAYBI ABATILDIĞI GİBİ DEĞİL

Doğudaki oy kaybımız AKP medyasının abarttığı gibi değil. 120 bin civarında oy kaybımız var. Referandum öncesi bizim tespitimiz 300 bin civarındaydı, o da yıkılan kentlerden göç edenlerdi. Bu çerçevede değerlendirilmeli. Şırnak, Hakkari’de birer vekil kaybettik diye bakıyoruz. Vekilleri kaybetmemizin nedenleri de buralarda oy manipülasyonu, sandığa giren oyun düzenlenmesi, garnizon etkisi. D’Hondt sisteminden kaynaklı, iki ittifak sonucu 77-78 vekil beklerken 67’de kaldık.

Bizim de, CHP’nin çekirdek, kemik seçmeni var. Bunlardan birbirine geçiş olmuyor. Ama bir de gri bölgeler var. O gri bölgedeki seçmenler o seçim atmosferine bağlı olarak tercih kullanıyor.

Örneğin sol, sosyalist, demokrat bir gri bölge havzası var. Bu havzadan biz de oy alıyoruz, CHP de oy alıyor. Bu seçimde bizim bu havzadan aldığımız oy var mı, tabii var. Bundan daha doğal bir şey yok. Çünkü biz solda bir partiyiz. Sol, sosyalist, sosyal demokratlardan oy almamız kadar doğal bir şey yok. Bu oy havzasındaki oyların hepsini CHP’ye yazıp oradan bize gelen oyu bir partiden geçmiş gibi tanımlamak aslında sistematik bir hataya karşılık gelir.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 23:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Erbek
Hüseyin Erbek - 2 yıl Önce

CHP den geldi oylar buğün CHP olmasa Meclis de olmasınız diğer seçim de baraj altında kalacak hdp

SIRADAKİ HABER