Sezai Temelli, Mesut Barzani'yle görüşecek

HDP’li heyetin, mevcut IKB Başbakanı Mesrur Barzani ile de bir görüşme yapması bekleniyor

Sezai Temelli, Mesut Barzani'yle görüşecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, beraberindeki heyetle birlikte, yarın (7 Eylül) Irak Kürdistan Bölgesi'ne (IKB) gidecek. Temelli başkanlığındaki HDP heyetinin eski Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ile bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Heyette Demokratik Toplum Kongresi (DTK) dönem sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Bedran Öztürk, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür veya Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy’un yer alması bekleniyor. 

Temelli başkanlığındaki heyettekilerin sayısının, 4 Eylül’de HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca başkanlığında Erbil'e giden ekiple birleşerek yediye yükselmesi bekleniyor. 

Feleknas Uca'ya Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Nusaybin Belediye Eş Başkanı Semire Nergiz eşlik etmiş, heyet, IKB Parlamento Başkanı Rewaz Faik ve Kürdistan Kadınlar Birliği üyeleri ile bir araya gelmişti.

Independent Türkçe’nin ulaştığı kaynaklar, Temelli başkanlığındaki HDP heyetinin eski Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ile bir görüşme gerçekleştireceğini söyledi. 

HDP’li heyetin, mevcut IKB Başbakanı Mesrur Barzani ile de bir görüşme yapması bekleniyor. 

Kaynaklara göre, Temelli başkanlığındaki HDP heyeti Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) Hero Talabani, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Başkanı Selahaddin Muhammed Bahaddin, İslami Toplum Partisi (Komele) Başkanı Ali Bapir, Değişim Hareketi (Goran) Başkanı Omer Seyid Ali ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile ikili görüşmeler yapacak.

GÖRÜŞMELERDE MAHNMUR VE KAYYIMLAR DA GÜNDEME

Kürtler arası birlik ve bölgede son yaşanan değişim ve gelişmelerin ele alınacağını kaydeden kaynaklar, görüşmelerde IKB hükümetinin Mahmur kampına yönelik uygulamalarının da konuşulacağını aktardı. 

Görüşmelerde Diyarbakır, Van ve Mardin’e atanan kayyımların da değerlendirileceği bilgisini paylaşan kaynaklar, IKB ziyaretinden birkaç gün sonra HDP’li bir heyetin Irak’ın başkenti Bağdat’a da bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 20:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER