Şerzan Kurt mezarı başında anıldı

Şerzan Kurt, ölümünün 4'üncü yılında mezarı başında anıldı...

Şerzan Kurt mezarı başında anıldı

Muğla'da polis kurşunu ile katledilen Şerzan Kurt, ölümünün 4'üncü yılında mezarı başında anıldı.

Anmada konuşan baba Ömer Kurt, Şerzan'ın katledilmesinden sonra yüzlerce ve binlerce Şerzan isminin nüfus müdürlüğünde yazıldığını belirterek, Kürt halkının Şerzan'ın ruhunu yaşattığını dile getirdi.

Muğla'da 12 Mayıs 2010 tarihinde polis tarafından katledilen Şerzan Kurt ölümünün yıldönümünde Batman Petrolkent Mahallesi'nde Girêsavaro Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında anıldı. BDP Batman il örgütü öncülüğünde gerçekleştiren anmaya Şerzan Kurt'un ailesi, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP PM üyesi Güntay Uzun, HDP Batman İl Başkanı Mahmut Çiftçi, BDP, MEYA-DER, KURDÎ-DER yöneticileri, DÖKH bileşenleri, BDP Gençlik Meclisi aktivistleri yanısıra çok sayıda kişi katıldı. Mehmet Sincar Halk Evi önünde mezarlığa kadar gerçekleştiren yürüyüşte, "Şerzan Kurt ölümsüzdür" pankartı taşınarak, "Şehît namirin" sloganı atıldı.

Mezarlıkta bulunan yürüyüş ardından okunan dualar ardından bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Anmada ilk konuşan HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, şehitlerinin arkasından söylenecek söz bulmaya zorlandıklarını belirterek, milyonların eşit yaşaması için özgür mücadelesinde yaşamını yitirenlerin birer nefer olduğunu söyledi.

'ŞERZAN'IN RUHU YAŞIYOR'

Ata'nın ardından konuşan Şerzan Kurt'un babası Ömer Kurt ise, Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına oğluna Şerzan ismi verdiğini hatırlatarak, Şerzan'ın her zaman kendini bu halkın evladı olarak gördüğünü ifade etti.

Katiller Şerzan'ı fiziki olarak her ne kadar katletmişse de Şerzan'dan sonra yüzlerce ve binlerce yeni Şerzan'ın nüfus müdürlüklerine kayıt olduğunu dile getiren baba Kurt, "Bugün Kürt halkı Şerzan'ın ruhunu yaşatıyor. Şerzan'ın şahsında eşit ve özgürlük için mücadele eden gençlerin önünde saygıyla eğiliyorum. Ben daha önceden de oğlumu halka hediye etmiştim. Ben Kürt halkının ve Kürt Halk Önderi'nin verdiği mücadele önünde eğiliyorum" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra anma etkinliği sona erdi. (Özgür Gündem)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 12:51
YORUM EKLE