Selahattin Demirtaş: Tüm AKP'li belediyelere kayyum atanması lazım

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Med Nûçe TV’de konuştu

Selahattin Demirtaş: Tüm AKP'li belediyelere kayyum atanması lazım

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis’te tepkiler üzerine torba yasadan çıkarılıp karar hükmünde kararname (KHK) ile yürürlüğe giren ‘belediyelere kayyum atanma’sına tepki gösterdi ve “Mevzu terör örgütüne yardım ise, Ankara başta olmak üzere tüm AKP'li belediyelere kayyum atanması lazım” diye konuştu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Fethullah Gülen Grubu’na büyük yardımlar yaptığı ve Gökçek’in Gülen’i öven konuşmaları ortaya çıkmıştı.
 
Med Nûçe TV’de konuşan Demirtaş’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:
 
Bugün Köln'de düzenlenen festivale öncekilerden büyük katılım olması, tüm dünyaya önemli bir politik mesaj oldu. Avrupa'daki halklarımız, daha fazla kamuoyu oluşturmak için çalışmalarını arttırmalı. Almanya gerekirse Türkiye'de sağlanacak bir ateşkesin arabulucusu, gerekirse müzakerenin üçüncü gözü olabilmeli.
 
Türkiye'nin Suriye'ye asker göndermesi işgaldir. IŞİD var deniliyor. IŞİD'in büyüğü Türkiye'de. Türkiye IŞİD ile mücadele edecekse Cerablus'a tank göndermesine gerek yok, Türkiye'de yoğun IŞİD faaliyeti var. CHP de, Suriye'de gerçekten bir terörle mücadele olduğunu sanıyor. Halkı da kendileri gibi saf sanıyorlar galiba.
 
15 Temmuz darbe girişiminden bir kaç gün sonra Sayın Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvuru yaptık. Bir kaç gün önce, 15 Temmuz gecesi bir helikopterin İmralı'ya inmek istediğini bilgisini edindik.15 Temmuz gecesi darbecilerin bir helikopteri İmralı Adası'na ateş etmiş, yerden de ateşle karşılık verilmiş. Başlatılan açlık grevinin Öcalan’la görüşülmesi talebi, miting ve yürüyüşlerle de desteklenecek. Sokak darbeye karşı da, zulme karşı da meşrudur.
 
Seçilmişin yerine atanmışın gelmesi darbedir. Kayyum gelecek belediye işleyemez. Kendinize güveniyorsanız erken yerel seçim yapalım. Seçimle alamayacağınız belediyeye AKP'li memur atamak istiyorsanız olmaz. Mevzu terör örgütüne yardım ise, Ankara başta olmak üzere tüm AKP'li belediyelere kayyum atanması lazım.
 
Erdoğan şu an sanıyor ki muhalefeti susturuyorum. Ancak büyük bir öfke biriktirdiğinin farkında değil. Cemaatle bir dönem hukuku olmuş insanları damgalayıp mağdur edemezsiniz. Malvarlıklarına el koyuyorlar. Yazık değil mi?
 
Hitler'e bakıyoruz, seçimi kaybedince tekrarlatmış. Komünist vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmış. Birebir benziyor. "Tek millet, tek devlet" Hitler'in propagandasıdır. Erdoğan kitap okumuyor ama, Kavgam kitabını ezberlemiş gibi görünüyor. Yasama, yürüme ve yargı birbirine meydan okuyabiliyorsa demokrasi vardır. Tek eldeyse diktadır. Adli yıl açılışı rezaletti.
 
İlkesizlikle kurulmuş, ırkçılık ve şövenizm ile inşa edilmiş bir Yenikapı birliği vardı. Zaten çatlaması gerekiyordu. Kılıçdaroğlu ne kadar farkında bilemiyorum ama, 8 Haziran'dan bu yana bir sivil darbe yaşanıyor. CHP ana muhalefet görevini uzun süredir yerine getiremiyor. Yenikapı'daki tuzağı göremiyor. Her gün kan akıyor, ana muhalefet partisi lideri çıkıp "Hükümete açık çek veriyoruz, ne yapıyorsanız yapın" diyor.
 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2016, 18:31
YORUM EKLE