Selahattin Demirtaş'tan PKK'ye 'amasız, ancaksız' şiddet eylemlerini durdur çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş İzmir’den seslendi

Selahattin Demirtaş'tan PKK'ye 'amasız, ancaksız' şiddet eylemlerini durdur çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yarın değil, şu saatte İzmir'den çağrı yapmak istiyorum, ölümlerin derhal durması lazım. PKK'nin 'amasız, ancaksız' silahlı, bombalı şiddet eylemlerini, şehirlerde, dağlarda durdurması lazım" dedi.

Demirtaş, Tepekule Kongre Merkezi'de basın temsilcileriyle yaptığı toplantıda Türkiye'nin kritik bir dönemden geçtiğini söyledi.

Türk, Kürt, asker, sivil, polis hiç kimsenin ölmemesi gerektiğini, önce ölümlerin durdurulmasını istediklerini kaydeden Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yarın değil, şu saatte İzmir'den çağrı yapmak istiyorum, ölümlerin derhal durması lazım. PKK'nın 'amasız, ancaksız'  silahlı, bombalı şiddet eylemlerini, şehirlerde, dağlarda durdurması lazım. Bizim açımızdan bunun alternatifi yoktur. Aması, ancağı yoktur. HDP'nin demokratik siyaseti açısından mazereti yoktur.

AKP'nin yaptığı, işlediği suçların hesapları asker, polisi öldürülerek sorulamaz. Onların tamamı bu ülkenin çocuklarıdır, bizim çocuklarımızdır, biz böyle görüyoruz.

AKP de işlediği bütün suçları örtmek için Kürt çocuklarını şehirlerde, dağlarda öldüremez. Buna da izin vermeyeceğiz.

AKP bir savaş başlatarak bütün şehirlere cenaze göndererek üzerindeki sıkışmışlığı şiddet yoluyla topluma ihraç edemez, buna izin vermeyeceğiz. "

“BARIŞTAN YANA OLANLAR KAZANACAK”

Erken seçimin artık partiler arası bir tercih olmadığı görüşünü dile getiren Demirtaş, Türkiye'nin ciddi bir iç savaş tehlikesi ile karşı karşıya olduğu uyarısını yaptı.

Demirtaş, yeni bir seçimde barıştan yana olanların kazanacağını, AK Parti'nin ise daha önceki seçimlerde aldığı oy oranlarına erişemeyeceğini öne sürdü.

“KATI MERKEZİ YÖNETİM TÜRKİYE'YE UYMAZ”

Bazı DBP’li belediye başkanlarının özerklik açıklamalarına ilişkin gazetecilerin sorusunu da yanıtlayan Demirtaş, HDP'nin söz konusu belediyelerin hiçbiri ile resmi, organik ilişkisi olmadığını bildirdi.

Silahla, şiddetle demokratik özerklik istemediklerini ancak katı merkezi yönetimin de Türkiye'ye uymadığını savunan Demirtaş, "Özerklik ilanı dediğimiz şey mahallelerde, beldelerde halkın isyan noktasıdır. 'Devleti tanımıyoruz' açıklaması değildir" diye konuştu.

“3 BAKANLIK HAKKIMIZ”

Demirtaş, AK Parti ile koalisyon yapmama kararına karşın geçici seçim hükümetinde yer alma kararını da değerlendirerek, konuşmasına şöyle tamamladı:

"Şu andaki seçim hükümeti bir AKP hükümeti değildir. Kurulacak AKP hükümetine girmiyoruz. Bu halkın iradesinin ne kadar hükümete yansıyacağı anayasa tarafından belirlenmiş bir seçim hükümetidir ve bizim hakkımızdır. Bize oy veren 6 milyon insanın 3 bakanlık hakkı vardır. Seçim adaleti, güvenliği açısından bizim bu hükümette olmamız lazım. Savaş kararı almak isteyenlere karşı barışı savunabilmek için bizler hükümette yer almazsak AKP seçim programını bize dayatacak. Diğer partilerin tercihine saygı duyuyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2015, 17:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
BARIŞ
BARIŞ - 3 yıl Önce

söyleyene bak bariş di̇yerek halki sokağa döküp onlarca i̇nsanin kanina gi̇ren başkasi sanki̇

cemil
cemil - 3 yıl Önce

yenildik desene türk devleti tarumar etti burası türkiye kobani değil kobanide yalvarıp abd uçaklarını çağıramıyorsunuz deği̇lmi̇ halki çağiramiyosun demrtaş yemiyor halk çağırsana haa eskiden gaz su vardı şimdi mermi yemiyor kürt halkının yakasını bıraksanız onlar daha özgür olacak daha rahat olacak daha zengin olacak barış ozaman olacak beraber yaşamak faşist fikirleriniz yüzünden insanlar ölüyor

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

baris olsun canlari yakmadan medenice referandum

olur babam
olur babam @dimitri - 3 yıl Önce

haklısın dimitri toprağın üstü türk milletinin altıda seninle beraber pkk lıların sorun yok türk milleti

Birisi
Birisi - 3 yıl Önce

HDP bu ülke için büyük şanstır.Ovaya,siyasete çağırılan kürt siyasetinin temsilcisidir.
Kandil,Öcalan ve kendi sosyalist bileşenleri arasında ülkedeki barış ve kardeşlik günleri
için mücadele etmektedfir.tabanı ve g!ldiği mücadele tarihini gözardı edfip eleştirmek çok kolaybtabi.Demirtaş gibi bir liderin herşey öyle
Bi

cemil
cemil - 3 yıl Önce

bir : çözüm süreci neden bitti ne oldu kimine sorsan pkk nın sona erdirdiği der doğrudur bir bakıma 12 temmuz açıklamasına binaen hedeflere saldırılacağı ilan ediliyordu suruc katliamı iki polis de tuz biber olmuş 23 temmuzda şok baskın yapılmıştı herkes böyle sana dursun olay bu değildi türk devletinin haklılığı yüzde yüz olsa da sebepler bunlar değildi.saddamın devrilip kuzey güney diye ikiye ayrılan ırak ta petrol bakımından kuzey tarafı daha zengindi saddamın devrilmesi ile kuyuların bakımı işletimi asker tarafından yapılması mumkun değildi güvenlide değildi ve abd bir kuyu bekçisi arıyordu ve bu iş için barzani seçildi barzani tecrubesi devlet adamlığını bilmesi yol yontem bilmesi onu kuzeyin başı yaptı ırakta etnik yapıdan daha etkili güç mezhepsel yapı idi ve güneyde devlet şiilere verilmişti ve o da iranla göbek bağı mezhep olduğundan onun çıkarları için çaba harcıyordu ve maliki adlı beceriksiz toy ahmak biri nasıl olmuşta ırakta devlet başına seçilmişti bilinmez devamı 2 de

erco
erco - 3 yıl Önce

cemile?? Senın gıbı cahiller oldugu sürece it anlamaları hep olacak

ceza
ceza - 3 yıl Önce

AYY NİHAYET AĞZINDAN ÇIKTI BUNU SÖYLEMEK İÇİN NİÇİN BU KADAR BEKLEDİN YOKSA PKK NİN BAŞARABİLECEĞİNİ Mİ SANDIN AMA ARTIK ÖNEMİ YOK BU SÖZLERİNİN OK YAYDAN ÇIKTI

cemil
cemil - 3 yıl Önce

2..üzerine barzani ile sürtüşmeye petrol gelirlerinin çoğu nun ırakın olduğunu dile getirmeye başladı çatışma kaçınılmazdı barzani silahlanıyor hendekler duvarlar yapıyordu abd iç savaşın en çok kuyularına zarar vereceğini biliyordu korkudan köpeğini çağırdı el kaide afgan birliğini yerle bir eden ıraka işgale sebeb olan talibanın gladyosu idi görev bu kez ıraktı talibanın el kadidesi ırakta örgütlendi silahlanlandı mailikiye saldırıldı maliki tarumar oldu kaçtı düştü yok oldu el kaide görevi malikiyi düşürüp çekilmekti ama elkaidenin yeniden yapılanması aşiretler sünni alimler kişiler uluslar arası savaşcılar hepsi suud larla mezhep bağı vardı ve iranın yayılmacıllığını istemiyordular harici kökenli ve vehhabi olan bu gruplar sünnilerin şiilerce ikinci sınıf muamele görmelerini fırsat bilerek onları saflarına kazandırdı ve ırak şam devleti kurduk deme ye başladılar ırakın şiilerden temizlenip ele geçirilmesi fikrine kapıldılar abd kontrol edemiyordu ..devamı 3 de