Selahattin Demirtaş ile Mesut Barzani 3,5 saat görüştü

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP heyeti, temaslarda bulunmak için Erbil kentine gitti

Selahattin Demirtaş ile Mesut Barzani 3,5 saat görüştü

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, beraberindeki heyet ile birlikte Pirmam'da KDP lideri Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Planlanan 4 günlük bir ziyaret kapsamında kimi temaslarda bulunmak üzere Federal Kürdistan Bölgesi'ne giden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş liderliğindeki HDP heyeti, dün gece Erbil’e ulaştı.

HDP heyetinde Demirtaş'ın yanı sıra, Milletvekilleri Besime Konca, Nadir Yıldırım, Celal Doğan, İmam Taşçıer, Mithat Sancar, Nimetullah Erdoğmuş, Osman Baydemir ve partinin Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan yer alıyor.

HDP heyetinin başkanı, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, havalimanında gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.‘DÜNYA'YA BİRLİK MESAJI’

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, bugün Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşeceklerini ifade ederek şöyle konuştu:

“Tabii ki bütün Kürtler’in ve Kürt hareketlerinin dünyaya ortak mesajı barıştır. Biz zulüm altında olan bir halkız ve kendi topraklarımızda özgür yaşam dışında bir talebi olmayan bir halkız. Bu çerçevede bütün siyasi hareketlerimizin birbiriyle kardeşlik hukukuna bağlı kalması ve bütün dünyaya birlik mesajı vermesi, barış mesajını vermeye devam etmesi eminim ki hepimize güç verecektir.

Bu çerçevede Sayın Mesut Barzani’yle hem bölgedeki gelişmeler, hem dünyadaki gelişmelerle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunmamızın diğer partilerle bu konuda fikir alışverişinde bulunmamızın önemli olacağına biz inanıyoruz. İnşallah bu ziyaretimiz hayırlara vesile olur. Kürtlerin Kürt halkının dört parçada en büyük özlemi Kürtlerin yan yana, Kürt liderlerinin, partilerinin yan yana durabilmesidir”

Kürdistan Federe Bölgesi'nde 24 Eylül’e kadar temaslarda bulunacak olan HDP heyeti, Mesut Barzani’nin yanı sıra Irak 6’ncı Cumhurbaşkanı ve KYB lideri Celal Talabani, Bölgesel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani, Gorran Hareketi Genel Başkanı Noşirwan Mustafa, Kürdistan Demokratik Partisi ile KYB polit büro temsilcileri ile Yekgirtu, Komala, Tevgera Azadi liderleri ve çeşitli sivil toplum örgütleri ve kurumlarla bir araya gelecek.


 

BARZANİ İLE 3,5 SAAT GÖRÜŞME

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki heyet, Kürdistan Federal Hükümeti Başkanı Mesud Barzani ile yaklaşık üç saat süren bir görüşme yaptı. Dostane bir ortamda gerçekleşen görüşmede bölgedeki gelişmeler ele alındığı, bölgenin barışa olan ihtiyacı, ortak paydalarda buluşma, Kürt sorununa demokratik ve barışçıl çözüm ile Kürtler arası dayanışma konularında görüş alışverişinde bulunulduğu açıklandı.

Görüşmenin ardından Demirtaş, Barzani'ye, sanatçılar Aram Tigran ile Ayşe Şan'ı anlatan iki ayrı kitap ile, Diyarbakır'ın dünya kültür mirası listesinde olan kadim eserlerini sembolize eden bir minyatür çalışması hediye etti.

 
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 09:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
tayyar ķurudere
tayyar ķurudere - 2 yıl Önce

Barzani bence kürtçü luk la alakası yok erdogan in ajanı kü etler birleşirse barzani nin padisahligi gider onun derdi tahtı saltanatı erdogan ne yaparsa oda aynısını yapiyo insanlar olmuş