Seçim barajı %5 olsun teklifi

CHP'li Acar'dan 6 maddelik kanun teklifi…

Seçim barajı %5 olsun teklifi

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, siyasi partilerin adaylarını ön seçimle belirlemesi, seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 5’e, siyasi partilere devlet yardımı barajının da yüzde 7’den yüzde 3’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.

 

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Milletvekili Seçim Kanunu ile Siyasi Partiler Kanunu’nda değişiklik öngören 6 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Yüzde 10 barajının, millet iradesinin TBMM’ye tam olarak yansımasını engellediğini, özellikle 2002 seçimlerinde neredeyse kullanılan oyların yarısının TBMM’ye yansımadığını ifade eden Acar, “Barajın yüzde 5 olarak uygulanması ile milletin iradesi, daha yüksek oranlarda TBMM’ye yansıyacak, farklı düşünceler TBMM’de ifade edilebilecektir” dedi.

 

Siyasi partiler sisteminin demokratikleştirilmesi ve parti içi demokrasinin geliştirilebilmesi konusunda, partinin her kademesinde görev alacakların özgür seçimlerle belirlenmesinin önemli katkılar sağlayacağına dikkat çeken Acar, “Önseçim yönteminin geçerli kılınması ve güçlendirilmesi, siyasi partilerin genel ve yerel seçimlerde adaylarını demokratik yollarla belirlemesi, Türkiye demokrasisine büyük güç katacaktır” dedi.

 

Devlet yardımının amacının siyasi partilerin bağımsız olarak faaliyetlerini sağlamak olduğunun altını çizen Acar, “Seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi ile birlikte, barajı aşma potansiyeli taşıyan partilere de faaliyetlerini sürdürebilme olanağı tanımak için seçimlerde yüzde 3’ün üzerine çıkan partilere devlet yardımı verilmesi demokratik bir tutum olacaktır” diye kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 10:14
YORUM EKLE