Sebahat Tuncel: Tehditler karşısında siyaseti bırakacak değiliz

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, gözaltılara ilişkin açıklamalarda bulundu

Sebahat Tuncel: Tehditler karşısında siyaseti bırakacak değiliz

DBP ve HDP’ye yönelik operasyonda 136 siyasetçinin gözaltına alındığı bilgisini paylaşan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, mücadeleye devam edeceklerini belirterek, ‘Türkiye en zayıf olduğu dönemi yaşıyor. Korkularını gizlemek için herkese hodri meydan diyorlar’ dedi. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır, Hakkari ve Van başta olmak üzere birçok il ve ilçede DBP ve Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) dönük başlatılan siyasi soykırım operasyonlarında 100’ü aşkın siyasetçinin gözaltına alınmasına ilişkin Diyarbakır'daki DBP Genel Merkez Danışma Bürosu’nda basın toplantısı düzenledi. 

Türkiye’nin Olağanüstü Hal (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yönetildiğini beliten Tuncel, “Hakkari’den geliyoruz. 4 yurttaşımızın katledildiği yerde görgü tanıklarıyla konuştuk. Daha o olayı atlatmadan cismin patlaması sonucunda bir çocuk öldü, 2 çocuk da yaralandı.

Bu durum Türkiye’nin durumunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Her sokak başında bir zırhlı araç ve her adımda elleri uzun namlulu silahlarla bekliyor. Bilerek ve isteyerek yapılan bir katliamdır. Hedef gösterilerek ateş açılmış ve 4 yurttaşımız katledildi. Hala bu olay netleştirilmiş değil. Bir kişinin tutuklanmasıyla geçiştirilemez. Hesap verilmediği taktirde yeni katliamlar yaşanacak” ifadesini kullandı. 

Tuncel'in açıklamaları şöyle: 

“ÇALIŞMLARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Yüksekova DBP ve HDP il ve ilçe yöneticileriyle incelemeler yaptıklarını ifade eden Tuncel, “Biz daha oradan dönmeden orada 9 arkadaşımız gözaltına alındı. Van’a vardık. Van’da da başka bir gözaltı furyasıyla karşılaştık. 69 ev polislerce basıldı. 27’si hakkında gözaltı kararı var. 

DBP Van il eşbaşkanları partiye geldiği sırada gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi, ‘27 kişinin 24 saat süreyle gözaltına alınması’ deniliyor. Bir alt cümlede ise 5 gün avukatlarıyla görüşmeme diye bir karar var.

OHAL gerekçe gösterilerek bir ay boyunca gözaltı süresi yaşatılıyor. Bir gün önce de Amed’te 65 kişi hakkında gözaltı kararı var. 53 kişi gözaltına alındı. Son bir yıldır 2 bin 500 kişi tutuklandı. Bütün bunlara rağmen DBP olarak onların yerini boş bırakmadık. Çalışmalarımıza devam ettik. Demokratik bir direnişi ortaya koyduk” dedi.

“BİZ HALKIN PARTİSİYİZ”

“Biz halk partisiyiz. Boşalan her arkadaşımızın yerini dolduracağız. Burada kaybeden özgürlüklerdir. Halkımız dişiyle, tırnağıyla direnerek bu günlere geldi. Tutuklandı, cezaevlerinde kaldılar, ama çıktıkları gün mücadeleye devam ettiler. Bundan sonuç alacaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Türkiye’de özgürlük varmış gibi bir algı var ama yanıltıcı bir algıdır. Başbakanın dediği gibi ortada bir oyun var, oyunun başrolü de başbakandır. 

Kürt halkının varlığına dönük bir saldırı var. Bu güne kaç başbakan geldi geçti. Darbe girişimi geçmiş değil, darbe dinamiği hala devrededir. Siyasi darbe devam ediyor. Türkiye’de AKP’nin yürüttüğü politikalar nedeniyle ülke güvenli bir yer değil. CHP, MHP ve AKP’nin kurdukları milli ruh karanlık bir ruhtur. Kürtlerin, kadınların, Alevilerin yan yana durup direnmekten başka sansı yok. Bugün ses çıkarmayanlar yarın onlara da sıra gelecek” diye konuştu.

“DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

DBP ve HDP’ye dönük gelişecek saldırıların AKP ve Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarından bağımsız olmadığını belirten Tuncel, şöyle konuştu: “Biz bildiğimiz işi yapıyoruz.

 Özgürlüğümüzü sağlamak için direniyoruz. Son 40 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. DBP’nin siyasi hakkını savunmayanlar bilsinler ki onlar da siyaset yapamaz. 26 belediyemize kayyım atadılar. Yeni belediyelere kayyım hazırlığı olduğunu, HDP’lileri tutuklama isteklerinin olduğunu biliyoruz. Bütün bunlara rağmen biz siyasette direnmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz. 

“SİYASETİ BIRAKACAK DEĞİLİZ” 

DBP olarak yerimizdeyiz, mücadele etmeye devam edeceğiz. Tehditler karşısında siyaseti bırakacak değiliz. AKP daha büyük siyasi soykırım operasyona hazırlanıyor. Türkiye’nin en zayıf olduğu dönemi yaşıyor. Korkularını gizlemek için herkese hodri meydan diyorlar. Suriye ne kadar güvensizse Türkiye de o kadar güvensizdir. Türkiye bu politikalarla bir yere varamaz” 

KAYNAK: DİHA 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2016, 08:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER