Sarıyıldız: Her aşamasında zulüm olan bir süreci yaşıyoruz

Cizre’de 138 kişinin bulunduğu binalardan 110 cenaze çıkartıldı

Sarıyıldız: Her aşamasında zulüm olan bir süreci yaşıyoruz

HDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız, 'İşledikleri insanlık suçlarının izlerini silmeye çalışıyorlar. İddia ediyorum yarın göreceksiniz bu adreslerin yerlerinde yeller esecek' dedi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar 61. gününe girdi.

Yaralıların mahsur kaldığı 3 bodruma yönelik saldırılar sonucunda, 138 kişinin bulunduğu binalardan 110 cenaze çıkartıldı.

Cenazeler, Mardin, Şırnak, Silopi, Anteo, Urfa gibi illere sevk edilirken, ailelerin cenazeleri teşhisi ise engellenmeye devam ediliyor. Cenazelerin büyük çoğunluğunun vücut bütünlüğünü yitirdiği, yanmış ve parçalanmış durumda olduğu aktarılıyor.

Öte yandan İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın iki gün önce yaptığı "Operasyonlar bitti" açıklamasına rağmen kentin Cudi ve Sur mahallelerinden dumanlar yükselmeye devam ediyor.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız kentteki son durumu DİHA'ya değerlendirdi.

Neredeyse tamamı yanmış ve parçalanmış 110 cenazenin sokaklardan morglara taşındığını belirten Sarıyıldız, cenazelerin bedenlerindeki tahribatlara da dikkat çekerek, "Öldürmenin kendisi suç iken öldürme biçimi de insanlık suçuna girecek iğrenç bir pratikle karşı karşıya halkımız. Bu halka çok vahşi duygularla acı çektirilmeye çalışılıyor" dedi.

Katledilen insanlar yaralıyken kimlik bilgileri ve bulundukları adresleri ilgili kurumlarla paylaştıklarını ve hukukun, uluslararası temayüllerin emrettiği uygulamayı talep ettiklerini belirten Sarıyıldız, hukuk yerine bir "terör devleti" uygulaması ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Cenazelerin farklı illere gönderilmesi ve ailelerin cenazeleri teşhis etmelerinin engellenmesine de tepki gösteren Sarıyıldız, çocukları öldürülen ailelere bu yolla daha ağır bir acı yaşatılmaya çalışıldığını ifade etti.

Sarıyıldız, "Ne zaman otopsi yapılacağı ailelerin ne yapması gerektiği konusunda dahi en ufak açıklayıcı bilgi verilmiş değil. Şu an olur da tek tük hastaneye cenaze götürülmüş ise onun bilgisi de yok. Dolayısıyla yasa dışı, barbar yöntemlerle işleyen bir süreçle karşı karşıyayız. Şu an belediyede yanımda onlarca aile var. 'Vahşetin bu kadarı olmaz. Çocuklarımızı katlettiniz bari cenazelerimizi verin' diyorlar. Her aşamasında zulüm olan bir süreci yaşıyoruz" dedi.

‘YAŞADIĞIMIZ POST MODERN BİR FAŞİZMDİR’

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın 2 gün önce yaptığı "operasyonlar bitti" açıklamasına rağmen Cizre'de sokaklardan dumanlar yükseldiğine dikkat çeken Sarıyıldız, yandaş basında çıkan "Cizre'de hayat normale dönüyor" şeklindeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Cizre'de oluşan yıkımın fotoğrafının devlet güçleri tarafından "gururla" paylaşıldığını belirten Sarıyıldız, "'Operasyon bitti' denilmesine rağmen binlerce mermi sıkıldı halk sindirilmeye ve korkutulmaya çalışılmaya devam etti. 'Zaferi' yerle bir edilmiş bir kent, sokaklarımızdaki yaralı çocuklarımızı infaz ederek yaşıyorlar. Binlerce top düştü Cizre'ye sağlam kalmış bir alan yok" ifadelerini kullandı.

'EVLERİ YAKIP İZLERİ SİLMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Devletin Cizre'de şimdi de yaralıların bulunduğu evlere yaptığı saldırıda işlediği insanlık suçunun izlerini silmeye çalıştığına dikkat çeken Sarıyıldız, devlet güçlerinin bu sokaklarda iş makineleri, kepçe ve kamyonlarla çalıştığını ve dumanlar yükseldiğini söyledi.

Sarıyıldız, "Yaptıkları insanlık suçlarının izlerini silmeye çalışıyorlar. Onlarca iş makinesiyle, kepçeyle, kamyonla bu kentin sokaklarında çalışıyorlar. Onlara yaralıların bulunduğu 3 adresi vermiştik. Yarın göreceksiniz bu adreslerin yerlerinde yeller esecek. Bu binaların enkazı da kaldırılacak. Bostancı Sokak'taki 23 numaralı evi göremeyeceksiniz. Ben buradan iddia ediyorum. 5 katlı bir binanın yerinde yeller esecek. Orada Nazi kamplarında olduğu gibi, gaz odalarında olduğu gibi insanlar katledildi yakıldı. Ve onun izlerini çalışmak istiyorlar. Cudi Mahallesi'nde hala dumanlar yükseliyor. Oradaki evleri kül ediyorlar ve hiçbir iz bırakmıyorlar. Dünyaya sesleniyoruz, uluslararası insan hakları kuruluşlarına sesleniyoruz, eğer biraz samimiyetleri varsa müdahale ederler burada Cizre'nin şu halini görürler. Kaldırılmaya çalışılan suç unsurlarını görürler" diye konuştu.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2016, 13:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER