Sarıgül: Camiye de cemevine de kiliseye de gidiyorum

Mustafa Sarıgül eleştirilere yanıt verdi…

Sarıgül: Camiye de cemevine de kiliseye de gidiyorum

CHP Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, HDP'li Sırrı Süreyya Önder'e yanıt verdi. Sarıgül, "Ben ulusal bağımsızlık önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ten de rabbimden de vazgeçmem. Atatürk benim kırmızı çizgimdir'' dedi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Star TV Ana Haber Bülteni'ne konuk oldu. Nazlı Öztarhan'ın sorularını yanıtlayan Sarıgül, Fethullah Gülen ile 1989 yılında yüz yüze görüştüğünü söyledi. Sarıgül, "Muhterem Fethullah Gülen ile en son olarak rahatsızlandığında da telefonla konuştuk. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi ilettim'' dedi.

Dershanelerin kapatılmasını doğru bulmadığını söyleyen Sarıgül, "Dershanelere haksızlık yapılıyor. Eğitimde yeterli kalite sağlansaydı, kimse dershanelere gitmek zorunda kalmazdı. İktidar on yılda eğitimi 20 kişilik sınıflarda ders yapılacak hale getiremedi'' ifadesini kullandı. "Yasaktan değil, özgürlüklerden yanayım'' diyen Sarıgül, dershanelerin kapatılmasının yanlış olduğunu savundu. ''Ben rakiplerimi karalayarak siyaset yapmayacağım'' diyen Mustafa Sarıgül, siyasetin etik kurallarına göre davranacağını belirtti.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, iki Malatyalı’dan çok şey öğrendiğini belirterek, "Biri Erdal İnönü, biri Turgut Özal" dedi.

Sosyal demokratların iktidarı hedeflediğini dile getiren "Sarıgül, değişim, enerji ve dönüşüm istiyor. 55 yıldır iktidar olamayan sosyal demokratların iktidar olmasını istiyor" diye konuştu.

Sarıgül, bir cenaze töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı yanağından öpmesiyle ilgili olarak ise "Ben örfüme geleneğime bağlı, inançlı bir ailenin mensubuyum. Cenaze töreninde saf tutarken Kadir Topbaş’a yer verdim. Teşekkür etti, ‘rica ederim’ dedim. Kendisini yanağından öptüğümün farkında değilim" dedi.

Nazlı Öztarhan'ın "İttifak yapacak mısınız?'' sorusunu da yanıtlayan Sarıgül, "İttifakı sandıkta yurttaşlarımızla yapacağız'' dedi. Hiçbir rakibine cevap vermeyeceğini söyleyen Sarıgül, Öztarhan'ın Sırrı Sürreyya Önder'in kendisini eleştiren sözlerini gündeme getirmesi üzerine şöyle konuştu:

"Sırrı Süreyya Önder farklı bir renk, farklı bir güzellik. Hiçbir adayın sözlerine cevap verme durumunda değilim. Sırrı Bey üzerine alınmasının. Dil, din, ırk, mezhep farkı gözetmedim. Cami, kilise, cemevine girerken parti rozetlerini çıkarmalı. Benim rabbim ve Atatürk demem eleştirilmiş. Şu bilinsin: Ben inançlara saygılı laikliği savunuyorum. Camiye de cemevine de kiliseye de gidiyorum. Dini inançları siyasetin dışında tutuyorum. Ben dini inançlarımı iktidara değil, manevi huzura giden bir yol olarak görüyorum. Atatürk de benim kırmızı çizgimdir. Atatürk olmasaydı, özgür olamazdık. Rabbim de diyeceğim, Atatürk de, bundan vazgeçmem.... Atatürk ulusumuzun lideridir. Atatürkçü olmanın gururunu yaşıyorum. Mustafa Kemal’in istismar edilmesine izin vermem. Sarıgül’ün alnı açıktır, yüreği paktır.''

Sarıgül, Star TV spikerinin "Gürsel Tekin rakibiniz, Tekin için ne diyeceksiniz?'' sorusunu da yanıtladı. Sarıgül, "CHP'de adayların çok olması, demokrasinin güvencesidir, demokrasinin görüntüsüdür. Yarın tüm aday arkadaşlarımızla el ele verecek ve yola çıkacağız'' dedi. CHP'li Sarıgül, perşembe günü İstanbul'un dokuz ilçesini ziyaret edeceğini de belirtti.

Yakın çalışma arkadaşı CHP Kadıköy Belediye Başkan Aday Adayı Hüseyin Sipahi'nin bir sözünü de kendisine atıf yaparak kullanan Sarıgül, "Hüseyin Sipahi'nin dediği gibi, A'dan Z'ye İstanbul'u dolaşacağım'' ifadesini kullandı. Sarıgül, pazar günü ise Zeytinburnu Meydanı'nda olacağını belirtti.

"Aday mısınız?" sorusuna net bir yanıt vermekten kaçınan Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, Pazar günü Zeytinburnu'ndaki etkinliği işaret etti.

Sarıgül, şunları söyledi: "Ben bazı şeylerin bereketine çok inanıyorum. Zeytinburnu’ndaki ön seçimden milletvekili olarak çıktım geldim. Pazar günü Zeytinburnu’nda olacağım, herkesin beklediği o güzellikleri konuşacağız. Ben aday değilim; ben kazanmayacağım, İstanbul’da sevgi kazanacak. Sarıgül’ün adaylık heyecanı yok, Sarıgül’ün hizmet heyecanı var. Bütün yurttaşlarım son derece mutlu olsun. Heyecanımla, projelerimle İstanbul’u Paris’in, Londra’nın, New York’un önüne taşımak için ben bütün hazırlıkları yapıyorum, çok kısa bir süre kaldı."

'30 MART GECESİ TAKSİM'DEYİM'

Seçimi kazanma konusunda iddiasını bir kez daha dile getiren Sarıgül, "30 Mart gecesi saat 21.30’da Taksim Meydanı’nda olacağız. Kaybedeceğimiz bir sandığa biz girmeyiz, başaramayacağımız hiçbir projeye imza atmayız. Bu seçim demokratik, özgür bir seçim olacak. Gençler sandığa sahip çıktığı sürece bu seçimden sosyal demokrasi çok iyi bir sonuçla çıkacak" dedi. (Milliyet, NTV)

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 09:50
YORUM EKLE