Şamil Tayyar: Elimiz değmişken dar bölgeyi getirsek, Cumhur ittifakı 400 vekil çıkarabilir

AK Partili Şamil Tayyar, seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu

Şamil Tayyar: Elimiz değmişken dar bölgeyi getirsek, Cumhur ittifakı 400 vekil çıkarabilir

AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesiyle ilgili, "Elimiz değmişken bir de dar bölgeyi getirsek, ilk seçimde cumhur ittifakının vekil sayısı 400’e çıkabilir. Mesela; Gaziantep 14-0 olabilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Karabağ ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin seçim barajıyla ilgili sorusu üzerine, “Yüzde 7 netleşmiş vaziyette. MHP de 7’ye olumlu bakıyor” dedi. Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından yazılı açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Nitekim baraj konusundaki arayış ve çalışmalar bu açıklamayla noktalanmış ve Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir. Artık başka bir değerlendirmeye de gerek kalmamıştır" dedi.

MHP Genel Balkanı Devlet Bahçeli'nin yüzde 7 seçim barajı açıklamasını sosyal medya hesabından değerlendiren AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, "İttifak mekanizması yüzde 10 seçim barajını fiilen ortadan kaldırdı. Barajın 7’ye indirilmek istenmesi önemli bir aşama. Elimiz değmişken bir de dar bölgeyi getirsek, ilk seçimde cumhur ittifakının vekil sayısı 400’e çıkabilir. Mesela; Gaziantep 14-0 olabilir" dedi.

Dar bölge sisteminde milletvekili sayısı kadar seçim çevresi oluşturuluyor. En çok oyu alan milletvekili seçiliyor. Milletvekillerini daha güçlü kılacağı savunulan sisteme MHP karşı. MHP dar bölgenin etnik, mezhepsel bölünmeye yol açacağını savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 11:21

YORUM EKLE
YORUMLAR
sadece bir fikir
sadece bir fikir - 2 hafta Önce

bence en iyisi ülkeyi 300 bölgeye ayırıp 300 milletvekili dar bölge kalan 300 milletvekili dupot hunt şuanki sistemle seçilmeli ama seçim baraj olmamalı .yani 300 milletvekili yerel sorunlarla diğer 300 milletvekili genel sorunlarla ilgilenmeli.

sistem tartışması
sistem tartışması - 2 hafta Önce

milletvekili seçimi dar bölge olacaksa iki turlu yüzde 50+1 şartı olsun hatta belediye başkanları muhtarlar bile seçilirken ilk turda yüzde 50+1 i geçemeyen ikinci turda seçilsin.bu milletvekili işini yabana atmasın kimse bu adamlar halk adına borç yaparken kamu malını satarken normal hayatta birine vekaletname verirsin senin adına hareket eder aynı durum gibi hareket ediyor.yani en çok oyu alan hükümet kursun belediye başkanı milletvekili olsun yok öyle yağma en az yüzde 50+1 alması gerek bütün seçilmişler.şimdi bu seçim tartışmaların tek amacı milletvekili seçim barajını falan düşürmek değil yüzde 50+1 ile hükümet kuramadıkları için kendi koydukları bu yüzde 50+1 cumhurbaşkanı seçilme sınırı amaçlanıyor olabilir.burhan kuzu hoca diğer adaletsizlikler iş takibi belki uyuşturucu şu bu bilmiyoruz artık ne kötü iş yaptığını fakat bu ülkeye yaptığı en iyi iyilik yüzde 50+1 lik sistem tabi bahçelide işin içinde olabilir iktidarı kendi istediği gibi yönetmek için böyle bir adım atmış olabilir.ama hesapta akp ve mhp bu halkı hep kandırır hep kendimizi seçtiririz zannettiler ileriyi düşünmediler şimdi devran dönmek üzere hatta rüzgar tam tersten kuvvetli esiyor ne yapsak diye kara kara düşünüyorlar oyları eriyor haliyle.

SIRADAKİ HABER