Sağlar: CHP içinde kalacağız ve bu anlayışı değiştireceğiz

Fikri Sağlar, Kılıçdaroğlu’nun “İmzayı verecek olanlar HDP'ye gitsin” sözlerine yanıt verdi

Sağlar: CHP içinde kalacağız ve bu anlayışı değiştireceğiz
Dokunulmazlık oylamalarında ‘hayır’ oyu veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, HDP'nin çağrısına olumsuz cevap vererek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na cevap verdi: "Biz CHP içinde kalacağız ve bu anlayışı değiştireceğiz."

RS FM'de Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'bidebunudinle' programında konuşan Sağlar, oylamada neden ‘hayır’ dediğini de açıkladı ve parti yönetimini eleştirdi.

Sağlar, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun evet diyeceğini düşünmeden söylemiş olması, bu sözün üzerine strateji geliştirilmeye çalışılması karşımıza bir çelişkiler yumağının çıkmasına neden oldu. Anayasaya aykırı olan bir şeye evet demek hukuka olan inancımızı yok sayar. Özellikle Kılıçdaroğlu ile birlikte Kürt sorununun parlamentoda çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. DEP ile birlikte parlamentoya girme sebebimiz buydu. Sorunu parlamentoda çözmeye çalışırken, sorunun çözümü için görevli olan insanların parlamentodan çıkarılmaya çalışılması ilkesel olarak da aykırıdır. Bizim ilkemiz vardı, kürsü hariç dokunulmazlıkların kalkması gerekirdi. Bu doğrultuda bir kanun teklifi getirilirse el kaldırırdık" diye konuştu.

REFERANDUM ENDİŞESİ 

Anayasa değişikliğinin ikinci tur görüşmelerinde CHP'nin referandum endişesi nedeniyle ilk madde 373 oy alarak, referandum engeline takılmadan kabul edildi. Peki referandum olsaydı CHP genel merkezin düşündüğü gibi zor durumda mı kalacaktı?

Fikri Sağlar bu sorunun cevabını Özal Dönemini hatırlatarak verdi. Sağlar, "Terör bitmeyecek, kan dökülmeye devam edecek. Erdoğan bunu fırsat bilerek devleti ele geçirme anlayışını gerçekleştirilecek. Tarih bunları kayda geçiriyor. Bizden sonra gelenler bu günleri yaşatanlardan, bu noktaya getirenlerden hesap soracaktır" dedi.

NE OLMUŞTU?

CHP’nin Antalya Kampı'ndaki ana gündem maddesi AK Parti'nin teklifine neden 'evet' dendiği oldu. Parti içindeki muhalif sesler, konunun AYM'ye taşınması için 110 imzanın toplanması gerektiği görüşünde. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tavrı ise net: “İmzayı verecek olanlar HDP'ye gitsin.”

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 22:16
YORUM EKLE