Rusya: Kürtlere yönelik saldırıları kınıyoruz

Suriye'de El Kaide bağlantı grupların saldırılarına ilişkin açıklama yaptılar...

Rusya: Kürtlere yönelik saldırıları kınıyoruz

Rusya Dış İşleri Bakanlığı sitesi ile Interfaks haber ajansında yer alan açıklamada 16 Temmuz'dan bu yana Suriye Kürdistanı'nda (Batı Kürdistan-Rojaba) El Kaide bağlantılı grupların sivil Kürt yurttaşlara yönelik katliam girişimleri ve yüzlerce sivili alıkoymasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bakanlık, “Suriye-Türkiye sınırı boyunca ülkenin kuzey-doğusunda yer alan Til Ebyad (Girê Spî) ve Rass al-Ain (Serêkaniyê)  kasabalarında El Kaide'ye bağlı silahlı gruplar, çatışma sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 200 sivil Kürdü rehin alıp canlı kalkan olarak kullandı” dedi. 

Bu alanlarda evlerini korumak için ayağa kalkan “Kürt milislerin” El Kaide'ye bağlı radikal İslamcı gruplar ile çatıştığını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı, şunları ifade etti: "Suriyeli Kürt savaşçılar Ebu Musab olarak tanımlanan isyancı bir lider ya da emiri, ele geçirdi. Buna karşılık, El-Kaide teröristleri aralarında kadın ve çocukların da olduğu 500'ün üzerinde sivili kaçırdı. Kürt savaşçıların Ebu Musab'ın serbest bırakılmasına karşın kaçırılan sivillerin serbest bırakılması istendi. Ancak Ebu Musab serbest bırakılmasına rağmen halen yaklaşık 200 sivil radikal İslamcı grupların elinde bulunmaktadır."

YPG'den "Kürt Halk Savunma Birimleri" diye bahsedilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Suriye'de devam eden siyasi ve askeri çatışmaya dâhil olmayan huzurlu Kürt nüfusa karşı aşırılık yanlısı uluslararası teröristler tarafından işlenen ihlalleri ve katliamı kınıyoruz."

Bu açıklama ve Batı Kürdistan’daki çatışmalar Rusya basınında geniş yer buldu.

Rusya Dışişleri Bakanı daha önce de Kürtlerin Suriye’de kritik bir konumda bulunduğunu ve Cenevre konferansına katılması gerektiğini söylemişti. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 09:30
YORUM EKLE