Rusya Genelkurmay Başkanı Ankara’da

Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov, resmi ziyaretlerde bulunmak amacıyla Ankara’ya geldi

Rusya Genelkurmay Başkanı Ankara’da

Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov, resmi ziyaretlerde bulunmak amacıyla Ankara’ya geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar,tarafından askeri törenle karşılanan Orgeneral Gerasimov, iki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamladı.

Törenin ardından Akar ile Gerasimov’un görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.

İkilinin Suriye'deki mevcut durum ve krizin çözümüyle ilgili fikir alışverişinde bulunacağı belirtildi.

ASKERİ KAYNAKLAR: OLUMLU VE VERİMLİ BİR GÖRÜŞME

Askeri kaynaklardan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı'nın Türk Genelkurmay Başkanlığı'na 11 yıl sonra gerçekleştirdiği bu ziyaret oldukça olumlu ve verimli geçmiştir. Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile askeri kanattaki anlayış birliği bu ziyaretle daha da pekişmiş ve önümüzdeki dönemde daha da olumlu yöndeki gelişmelere kapı açmıştır.

Bu olumlu gelişmenin, her iki ülke arasında Ortadoğu'daki diğer sorunlu alanlara da ortak bir bakış açısı getirecek olması bakımından önemli olduğu değerlendirilmektedir. 11 yıl sonra gerçekleşen bu ziyaret, Rusya Federasyonu'nun, Türkiye’nin bölgede büyük bir güç oluşuna ve sahip olduğu yeteneklerine verdiği önemin bir işaretidir ve yakın bir gelecekte bunun olumlu yansımalarının olabileceği değerlendirilmektedir.

Bu ziyaretin diğer bir önemi de, bölgesel sorunların, ancak bölge ülkelerinin kendi aralarında gerçekleştireceği ortak bir inisiyatifle çözüme ulaşabileceği noktasında anlaşmalarıyla sağlanabileceği düşüncesinin yapılan görüşmede hakim olmasıdır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 12:30
YORUM EKLE