'Roboski katillerini aklamak için uygun zaman seçildi'

BDP'den Meral Danış Beştaş, Savcılığın TSK'nın 'kusuru olmadığı' vurgusunun 'yeni bir katliam' olduğunu belirtti...

'Roboski katillerini aklamak için uygun zaman seçildi'

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın Roboski soruşturmasında takipsizlik kararı vermesini ve TSK'nın 'kusuru olmadığını' vurgulaması ANF'ye değerlendirdi ve bunun "yeni bir katliam" anlamına geldiğini belirtti.

'ARAŞTIRMA YAPILMADI, UYGUN ZAMAN YOKLANDI'

"Bu karar hiçbir yönüyle hazmedilmesi, kabul edilmesi mümkün olan bir karar değil. Karar, tekrar katliam işlenmesi anlamına geliyor. Katliamın sorumluların aklanmasıdır; karar bunu ifade ediyor. Roboskililer bir kez daha katledildiler" diyen Beştaş, soruşturmanın iki yıldır gizli yürütüldüğünü hatırlattı: "Gizli, bilgi verilmeden yürütülen bir soruşturmaydı. Biz hiçbir araştırmanın olduğuna, yapıldığına inanmıyoruz. Sadece aklama için uygun zaman ve zemin yoklandı ve Türkiye'de bu zemin şimdi mevcut; özellikle, gündeme bilerek konulan Balyoz, Ergenekon kararı, yargıyla ilgili yaşatılan kaos ve tartışmalar... Bunların hiçbiri karardan bağımsız değil."

Beştaş, kararda açıkça "TSK personeli görevini yaptı" denildiğini ifade ederek, "Bombalama da Bakanlar Kurulu'nun sınırötesi operasyona yetki veren tezkeresine dayandırılıyor. Yani, karara göre, emirler doğrultusunda katliam işlenmiştir, suç yoktur. Satır aralarında, bir adım öteye giderek 'Roboskililer suçludur' da diyorlar" dedi.

ASKERİ MAHKEME, ANAYASA MAHKEMESİ VE AİHM...

"Bu kararla Türkiye tarihinde katliamın cezasız olduğu, suç olmadığı bir kez daha hukuk tarihine geçmiştir" tepkisinde bulunan Beştaş, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne itirazda bulunacaklarını belirterek, "Başvuruyu hukuki prosedürü tamamlamak için yapacağız. Sonra Anayasa Mahkemesi ve ardından AİHM'e başvuru yapacağız" bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 16:10
YORUM EKLE