PYD kongresi yapıldı: Tüm saldırılara karşı özgür yaşamı inşa edeceğiz

PYD’nin 6. Kongresi Rimelan’da toplandı

PYD kongresi yapıldı: Tüm saldırılara karşı özgür yaşamı inşa edeceğiz

PYD'nin 6. büyük kongresi Suriye'nin petrol kenti olarak bilinen Rimelan'da yapıldı. Kongreye Mesut Barzani ve Celal Talabani heyet gönderirken HDP milletvekilleri de kongrede yer aldı.

Demokratik Birlik Partisi (PYD), 12. kuruluş yıl dönümünde Cizîre kantonundaki Rimêlan kasabasında 6. Genel Kongresi'ni gerçekleştirdi. Kongreye, 600 delegenin yanı sıra Kürdistan’ın dört parçasından ve Avrupa'dan çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. Kongre Aram Dikran Kültür Sanat Merkezi'nde ‘Rojava'dan demokratik Suriye'ye doğru’ sloganıyla yapıldı.

Evrensel’de yer alan habere göre, Mesut Barzani'nin partisi KDP'den Kemal Kerkuki başkanlığında bir heyet, Celal Talabani'nin partisinden ise Mele Bahtiyar başkanlığında bir heyet katıldı. Suriye muhalefeti ve bütün Kürt muhalefet partilerinin temsilci gönderdiği PYD kongresinde, Türkiye'den ise, HDP Hakkari Milletvekili, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan da hazır bulundu.

Kongrede partinin eş genel başkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah, Demokratik Özerklik Yönetimi Yasama ve Yürütme Meclisi temsilcileri, TEV DEM üyeleri de hazır bulundu.

Kongre salonuna, PYD bayrakları ve yaşamını yitirenlerin posterleri ile “Demokratik siyaset demokratik ve ekolojik toplumun temelidir”, “Demokratik özerk yönetimin temeli ekolojik ve ahlaki siyasettir”, “Kobanê zaferi insanlığın ve ulusal değerlerin başarısıdır”, “Bilim, yönetim ve örgütlenme özgür inşanın esasıdır”, “Şehitlerimizin yolu ve önderliğimizin düşünceleri halkların özgürlüğünün teminatıdır” yazılı pankartlar asıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Eş Başkan Asya Abdullah, “Bugün gerçekleştirdiğimiz bu kalabalık kongre, şehitlerimizin direnişi ve halkımız ile tüm Rojava halklarının büyük fedakarlığının bir ürünüdür. Halkımızın devam eden büyük direnişi dört parça Kürdistan ve Ortadoğu’nun geleceğinin inşa adımlarıdır. Cizîra Botan halkı şahsında Bakur Kürdistan’da devam eden mücadele iktidar mekanizmalarına karşı bir onur direnişidir” dedi.

‘ERKEK EGEMEN ZİHNİYETE KARŞI ÖRNEK’

Abdullah, Rojava Devrimi’ndeki kadın mücadelesine dikkat çekerek, “YPJ ve kadın özgürlük hareketi şahsında açığa çıkan direniş tarih yazmıştır. Bugün Kürdistan’da erkek egemen zihniyete karşı kadınların Rojava direnişi örnek teşkil etmektedir. Şuna inanıyoruz ki mücadelemiz yükselerek devam edecektir” dedi.

Abdullah, şöyle devam etti: “Rojava Devrimi ile amacımız Demokratik Suriye ve tüm saldırılara karşı özgür yaşamı inşa etmektir. Heyetlerin katılımıyla gerçekleşen kongremizin halkın direniş gücü ve Demokratik Suriye'nin inşası sağlayacağı inancını taşıyoruz.”

Asya Abdullah'ın konuşmasının ardından PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kürtçe, Arapça ve İngilizce katılımcıları selamladıktan sonra Kürtçe hazırlanan raporu okudu.

SALİH MÜSLİM: KÜRTLER ARASI BİRLİKTELİĞİN SAĞLANMASI ÇOK ÖNEMLİ

Kongrede konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Ortadoğu'da, İran, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi büyük ülkelerin olduğunu olduğunu söyledi. Ortadoğu'da bugüne kadar yaşanan bütün savaşlarda Suriye'nin olduğunu belirten Salih Müslim, şöyle konuştu:

"Suriye, bütün ülkeler için çok önemlidir. 2011'de Suriye'de savaş başladığında Suriye'nin içinde mücadele veren muhalefetten çok yurt dışına kaçanlar muhalefet olarak kaale alındı. PYD, 2003'te kuruldu ve hayata geçirmek istediği Demokratik Özerklik projesi vardı. Bu proje ile kendi kaderimizi tayin edebileceğimize inanıyorduk. 2011'den sonra demokratik özerklik projemizi hayata geçirmek için fırsat doğdu. Sistemimiz günden güne dünya ülkeleri tarafından tanınıyor ve kabul görüyor. Ama, bizim için Kürt ulusal kongresinin toplanması ve öncelikle Kürtler arası bir birlikteliğin sağlanması da çok önemlidir."

Salih Müslim'in açılış konuşmasından sonra Kandil'den Cemil Bayık ve Bese Hozat adına gönderilen KCK Yürütme Konseyi'nin mesajı okunduktan sonra bu kez DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak konuştu. Irmak, kendilerini evlerinde hissetiklerini ve bulundukları yere yabancı olmadıklarını söyleyerek, "Ortadoğu'da yüz yıl önce çizilen sınırları, Kürtler mücadeleleri ve birliktelikleri ile yerle bir ettiler. Bugün Güney ve Rojava sınırları da yıkılıyor" dedi.

KDP ÜST DÜZEYDE KATILIM GÖSTERDİ

Aralarında uzun bir süredir anlaşmazlık bulunan ve zaman zaman Simelka sınır kapısının kapatılması, Irak- Suriye sınırında hendek kazılması ile gündeme gelen IKDP-PYD ilişkisi, son olarak geçen hafta ABD arabuluculuğunda Erbil'de yapılan toplantı ile yeni bir ivme kazındı.

Mesut Barzani ve Salih Müslim'in bu toplantıda görüşmesinden sonra PYD'nin 6. büyük kongresine Barzani'nin üst düzeyde katılımı göstermesi için partisine talimat vermesi dikkat çekti. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2015, 13:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

rojava sinir emniyeti icin dost ülkelerden destek almali sakalli teröristler durmucaktir.

insan
insan - 5 yıl Önce

Her biji yekitiya geli kurd, tek dileğim ve tek isteğim kürtlerin birliği inşAllah buda en kısa zamanda yaşam bulacak. Herima kurdistani nin başkanı mesut barzaniyeistegim şu ?lütfen faşist ve diktatur teyip erdoğan ve akp'ye mesafa koköy çünkü gerçekten başta sana ve güney halkına düşmandır sonra bakora düşmandır bunu bil.

Azat özgür
Azat özgür - 5 yıl Önce

başta pyd kongresini kutluyorum. Tüm Kürtler'in birleştirmesine vesile Olmasını diliyorum Kürtler'in tek bir Kurtuluşu vardır gerek askeri gücü elinde tutan gerek siyasi liderler bireysel gerek belgesel çıkarları bir kenara bırakarak bir bütün Kürtler'in tek bir amaçları hedefleri yani amaçları bağımsız kürdüstan Olmalı onunda birinci Şartı. Başkan Apo'nun özgürlüğünden onun yaratığı değerlerinden faydalanarak onun ahlakından ahlâklanmak yaşasın insanlık yaşasın hukuk Kardeşliği her biji yekitiya gele kurdu Kurdistan.

SIRADAKİ HABER