Putin ve Erdoğan'dan görüşmenin ardından ortak açıklama

Rusya'da görüşen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, ortak basın toplantısı düzenledi

Putin ve Erdoğan'dan görüşmenin ardından ortak açıklama

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Kasım’daki uçak krizinin ardından bugün ilk kez bir araya geldi.

İki lider, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

PUTİN: İLİŞKİLERİMİZİ ESKİ SEVİYEYE ÇEKMEYİ PLANLIYORUZ

Görüşmelerin yapıcı olduğunu dile getiren Rusya Devlet Başkanı Putin, şu ifadeleri kullandı:

“İlişkilerimiz tarihinde farklı dönemler vardı. Karşılıklı saygı ve ortaklık öne çıkıyordu. Bu dönemde yapılan ziyaretle Türk ortaklarımız ilişkileri tekrar inşa etmekten yana olduklarını gösterdiler.

“Türkiye'ye karşı kısıtlamaları kademeli olarak kaldıracağız. İşbirliği mekanizmalarını canlandırdacağız. KEK toplantısı sonbaharda, ÜDİK zirvesi ise önümüzdeki yıl düzenlenecek.

“İlişkilerimizi eski seviyeye çekmeyi planlıyoruz. Orta vadeli programı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bunun için karma komisyonlar çeşitli görüşmeler gerçekleştirecek. En kilit noktayı enerji projeleri tutuyor. Somut adımlar atmamız gerekiyor. Charter uçuşlar düzenlenecek, projeler yürüyecek. Son derece açık yürekli görüşmeler için Erdoğan'a teşekkür ediyoruz.”

ERDOĞAN: TEMASLARIMIZI HER SEVİYEDE YOĞUN ŞEKİLDE SÜRDÜRECEĞİZ

Erdoğan, ise şu ifadeleri kullandı:

“Değerli dostum Putin'e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Sayın Putin ile kapsamlı ve yararlı görüşmeler gerçekleştirdik. İlişkilerimizin eski seviyelere hatta ötesine taşınması hususunda iki taraf son derece kararlıdır. Akkuyu stratejik yatırım olacak.

“15 Temmuz gecesi Türkiye ülke tarihimizin al alçak girişimlerinden birini yaşadı. Türk Akımı projesi hızlı bir şekilde hayata geçirilecektir. Türk Akımı projesinin Avrupa'ya geçmesi noktasındaki adımları ilgili bakanlarımız sürdürecektir.

“İşbirliğimiz bölgesel ve küresel barışın tesisi bakımından da çok önemlidir. Bu noktaya ortak bir vizyon sayesinde geldik. Temaslarımızı her seviyede yoğun şekilde sürdüreceğiz.

“Charter uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünlerine kısıtlamalarının ortadan kaldırılması, vizesiz giriş konusunda adımları peyderpey ve müşterek olarak atacağız.”

Erdoğan ve Putin, yaptığı açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SURİYE KONUSU

Erdoğan, bir soru üzerine Suriye konusunu henüz ele almadıklarını ifade ederek, "Putin ile dar kapsamlı ikili bir görüşmemiz daha olacak. Konuyu basın toplantısı sonrası ele alacağız" diye konuştu.

Putin ise aynı soruya "Herkesin bildiği gibi Suriye konusunda hepimiz çözümden yanayız. Her konuda aynı fikirde olamıyoruz. Bu toplantıdan sonra başka bir toplantı yaparak çözüm için görüşeceğiz" diye yanıt verdi.

"TÜRK AKIMI GÜNEY AKIMI'NA ALTERNATİF DEĞİL"

Putin, Türk akımı konusundaki bir soru üzerine "Sayın Erdoğan bu projesinin gerçekleştirileceğini söylemişti. Türkiye'de hangi adımlar atılabilir bazı yasalar çıkarılması gerekiyor mu acaba? Bizim aramızdaki ekonomik ilişkiler hiçbir zaman siyasete alet olmadı. Biz Türk Akımı'nın Güney Akımı'na bir alternatif değil, işbirliğimizi artıracak proje olmasını öngörmüştük" diye konuştu.

​Putin, Türkiye ile olan işbirliğinin enerjiden ibaret olmadığını da dile getirdi.

Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akımı konusunda "Akkuyu projesiyle ilgili buranın stratejik yatırım haline getirilmesi konusuydu. Bu karar alınacak ve Akkuyu stratejik yatırım konusu içerisinde yerini alacaktır. Bir diğer konu da Türk Akımı meselesi. Rusya'dan aldığımız doğalgaz miktarı 28 milyar metreküptür. Bu Türk Akımı'nın gelişinde 2 hat olacak. Bu hatların inşa edilmesi öncelikle görevlerimiz arasındadır" ifadelerini kullandı.

"VİZE SORUNU ÇÖZÜLMEK ZORUNDA"

Bir soru üzerine vize sorununun çözülmesi gerektiğini kaydeden Putin, şöyle konuştu: "Normalleşmeyi istiyorduk bunu da gerçekleştireceğiz. Her şey çok çabuk gelişmiş durumda bu yaptırımların çerçevesi içerisinde bazı değişimler de gerçekleştirildi. Öncelikli olarak ticaret ilişkilerimizin normalleştirilmesini planladık. Hükümet düzeyinde bir karar aldık. Önümüzdeki haftalarda da atılacak adımlarla tabii ki önümüzdeki günlerde görüşmemiz gereken konular da var. Karşılıklı komisyonlarımızın ne şekilde adımlar attığını izlemenizi tavsiye ederiz. Vize sorunu da şu ya da bu şekilde çözülmek zorunda çözmemiz gerekiyor."

"CHARTER MÜZAKERELERİ HIZLANACAK"

Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştırma hedefinde olduklarını ifade ederek, "Biz Türkiye-Rusya ilişkilerinde ekonomik alanda 35 milyar doları ticaret hacmi olarak yakalamış iki ülkeyiz. Son yaşanan gelişmeden dolayı bu rakam 27-28 milyar dolara indi. Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık gibi bir anlaşmayı yapmıştık. Hedefimiz 100 milyar dolar gibi bir hedef koymuştuk. Bu hedefe kararlı yürüme azmindeyiz. Bu sürece aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Rusya'da Türkiye'ye gelen turist noktasında halklarımızın kaynaşması noktasında da çok çok önemliydi. Sayın başkan özellikle charter uçuşlara yönelik müzakerelerin hızlanacağını söylediler."

"ABD'Lİ ESİRLER İÇİN ARACI OLDUK"

Putin, "Bazı haberlere yer verdiler Suriye hapishanelerindeki 4 Amerikalı'nın çıkarılması gibi. Devreye girdiniz mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Evet, Amerikan tarafı bir kaç ay önce bize böyle bir ricada bulundu. Suriye iktidarıyla görüştük, esirleri aldık ve ABD tarafına teslim ettik. Herhangi bir para ödemedik, insani amaçla böyle bir yardımda bulunduk. Gelecekte de herhangi bir devletin vatandaşına yardım etmek isteriz. İki devletin ilişkiler açısında zor bir dönemdi. Türk dostlarımıza bu zorlukları atlatabileceğimizi düşündüğümü söylemek istiyorum."

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2016, 14:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER