Prof. Dr. Naci Görür: Deprem üreten fay Seferihisar ve Tuzla faylarını kesiyor olabilir

'Bu faylara enerji transfer etmiş olabilir. Depreme hazırlık çalışmalarında bu husus da göz önünde tutulmalıdır'

Prof. Dr. Naci Görür: Deprem üreten fay Seferihisar ve Tuzla faylarını kesiyor olabilir

İzmir'de meydana gelen depremin ardından konunun uzmanları da yurttaşların aklındaki soruları gidermek için açıklamalarda bulunmaya başladı.

Depremle ilgili Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu.

Naci Görür, İzmir'deki deprem ile ilgili kritik bir gerçeğe dikkat çekerek, "Deprem üreten fay Seferihisar ve Tuzla faylarını kesiyor olabilir, bu faylara enerji transfer etmiş olabilir. Depreme hazırlık çalışmalarında bu husus da göz önünde tutulmalıdır" dedi.

Naci Görür'ün açıklamaları şu şekilde:

Arkadaşlar, kayıtlarınıza bakarsanız, 2 Tem. 2020'de İzmir'in depremselliğini ve faylarını anlatmıştım. Bugünkü deprem, Kuşadası Körfezi içerisinde, muhtemelen D-B uzanımlı bir fay içerisinde oldu. İzmir bölgesinde bu yönlü faylar Gediz ve B. Menderes graben sistemine bağlı.

Deprem muhtemelen B. Menderes fay ailesi içerisindeki fayda. Bir de D-B sistemini kesen KD-GB yönlü doğrultu atımlı fay sistemi var. İzmir yarımadasında bu ailenin fayları arasında Çeşme, Gülbahçe, Seferihisar, Tuzla fayları sayılabilir.

Deprem üreten fay Seferihisar ve Tuzla faylarını kesiyor olabilir, bu faylara enerji transfer etmiş olabilir. Depreme hazırlık çalışmalarında bu husus da göz önünde tutulmalıdır.

Tabii bu bugün yarın bu faylarda da deprem olacaktır anlamına gelmiyor. Hepimizin başı sağolsun. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2020, 23:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
HIRSIZ MÜTEAHHİT
HIRSIZ MÜTEAHHİT - 6 ay Önce

Naci hoca ve diğer bir kaç konu uzmanı uyarılarını çeşitli iletişim araçları ile her gün yaptılar yapıyorlar her her depremden önce .Depremden sonra herkes dedikodu programlarını,magazini, survivor ı bıraktı ve bir kaç gün depremci oldu,oluyor. 15 gün sonra yine hayatımıza döneceğiz. Siyaset-rant- hırsızlık-cehalet-ayrımcılık-nefret sarmalında bunları yaşıyacağız. Devamlı...

siyaset kulvarı
siyaset kulvarı - 6 ay Önce

abi şu din ırk üzerinden siyaset yapmasınlarda ne yaparsa yapsınlar.sonuçta siyaset öyle ya da böyle rant işi ee ortada bir başarı varsa o koltukları işgal etsinler yoksa bunu vatan millet sakarya din iman istismar etmesinler.

SIRADAKİ HABER