Pompeo: ABD'de kanunlar, Türkiye'ye S-400 yaptırımlarını gerektiriyor

Pompeo, Türkiye'ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri alması nedeniyle yaptırım uygulanacağını söyledi

Pompeo: ABD'de kanunlar, Türkiye'ye S-400 yaptırımlarını gerektiriyor

Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye teslimatının başlamasının ardından gözler ABD’nin atacağı adımlara çevrildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ‘Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası’na (CAATSA) atıfta bulunarak, “Kanunlar yaptırım uygulamayı gerektiriyor ve eminim ki, bu kanunlara uyacağız” dedi.

Washington Post gazetesine konuşan Pompeo, Türkiye’ye S-400 teslimatını incelediklerini belirterek, “Kanunlar yaptırım uygulanmasını gerektiriyor ve eminim ki, yasaya uyacağız ve Başkan Trump da uyacak” ifadelerini kullandı.

Amerikan yasaları Rusya’nın askeri sanayisinden alışveriş yapan müttefiklere CAATSA yasası uyarınca yaptırım uygulanmasını öngörürken, ABD Başkanı Donald Trump söz konusu krizde Türkiye’den yana tavır almıştı.

İlk S-400 sevkiyatının başladığı cuma günü de, Pentagon’un yaptırım açıklaması beklenen basın toplantısı saatler sonra ertelenmiş, Beyaz Saray’ın devreye girdiği iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 19:12

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Feqir millet
Feqir millet - 5 ay Önce

Ruslar,bir büyük elçi,bir uçak ve bir pilotun bedelini iki üç demet dolarla kapattılar, hiç kimse merak etmesin, ABD de,bir kaç milyarcik dolarla bu işi kapatır.ilkeler para olunca bu fakir millet daha neleri satın alır, göreceksiniz inşAllah!

SIRADAKİ HABER