Politika Gazetesi bürosuna baskın!

Sivil polis olduğu düşünülen silahlı iki kişi gazete bürosunu bastı

Politika Gazetesi bürosuna baskın!

İki haftada bir yayımlanan sosyalist gazete Politika’nın bürosunu basan ve sivil polis olduğu düşünülen iki şahıs, gazete yazarlarından Ayla Boran’a silah doğrulttu, büronun içini talan etti.

Yayın kurulu adına yapılan açıklamada, derginin fiziki ve teknik takipte olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Saldırı ile aynı gün (3 Haziran) Yürüyüş Dergisi’nin teknik hazırlıklarının yapıldığı Ozan Yayıncılık da sabaha karşı polis tarafından basılmış, duvarı yıkılan büroda 7 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Politika Gazetesi Yayın Kurulu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Bugün (3 Haziran) saat 11.05’te gazetemiz merkez bürosuna kendilerini sivil polis olarak dahi tanıtmaya gerek görmeyen 2 şahıs tarafından baskın düzenlenmiştir. Gazetemizin yazarlarından Ayla Boran’ın yeni sayının dağıtım hazırlıklarını sonlandırmak için büronun kapısını açmak istediği anda arkasından silah dayayarak büroya giren, kapıyı kapayan, sözel ve fiziki tacizde bulunan, hakaret eden, dağıtıma hazırlanan gazetelerin üzerine damacana ile su döken, bilgisayar, telefon ve içeride buldukları her şeyi kırıp döken şahıslar, daha sonra hakaret ederek büroyu terk etmişlerdir. Şahısların ifadesinden büronun fiziki ve teknik takip altında tutulduğu anlaşılmaktadır.

Basın ve ifade özgürlüğüne ve insan haklarına aykırı bu eylemi sert biçimde kınıyoruz. Muhalif basına gözdağı verme amacını taşıyan bu tür saldırılar ne ilktir ne de son olacaktır. Tüm barış ve demokrasi güçlerini bu saldırıyı kınamaya ve mahkûm etmeye çağırıyoruz. Gerekli hukuki girişimleri formel olarak da olsa yerine getireceğimizi belirtiriz.

Daha geniş bir açıklama ayrıca yapılacaktır.”

(Sendika.Org)

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 10:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
şamil kafkas
şamil kafkas - 5 yıl Önce

poli̇ti̇ka ilk göz ağrımızdı o bize önderimiz k.türkleri̇n emanetidir.

SIRADAKİ HABER