PKK yöneticisi Karayılan: Sur’un Cizre’nin yarattığı direniş, sönmeyen bir ateştir

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, gündeme ilişkin birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu

PKK yöneticisi Karayılan: Sur’un Cizre’nin yarattığı direniş, sönmeyen bir ateştir
Gazeteci Doğan Çetin’in sunmuş olduğu Söz Ötesi programında konuşan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Murat Karayılan'ın değerlendirmelerinde öne çıkan başlıklar şöyle:

MEHMET TUNÇ GERÇEK BİR HALK KAHRAMANI’

“Mehmet Tunç gerçek anlamda bir halk önderi olarak yüksek bir kararlılıkla duruş sergileyen bir kahramandır, kahraman bir Botan evladıdır. Cizre direnişinde Mehmet Tunç’un, Mehmet Yavuzer’in,  Derya Koç’un telefonları yoluyla söyledikleri vardı. Yine Silopi şehitlerinin sembolü olarak Sêvê, Pakize ve Fatma arkadaşların söz ve direnişleri vardır.

“Cizre direnişinin tarihteki 300 Spartalı’nın çağımızdaki direnişi olduğu açık ortadadır. Teslim olmamak. Ama bodrumlarda, işte ‘ambulanslar gelsin, yaralıları tedaviye götürsün biz halkı bekliyoruz’ teslimiyeti değil, teslim olun çağrılarına karşı tutumları çok onurludur.

‘CİZRE DİRENİŞİ BİR DESTAN’

“Cizre direnişi ile ilgili çok şey söylene bilinir fakat henüz detaylı bilgilerde elde yok, ama gerçekten de bir destan, büyük bir direniş, öz savunma yaklaşımı nasıl bir iradeleşmeyi yaşadığını gösteren çok önemli tarihsel bir çıkıştır. Bu gün aynı çıkış devam ediyor. Sur’da daha da zirveye çıkmıştır. Bu anlamda çok değerli ve anlamlı insani değer yargılarını bağrında taşıyan, boyun eğmeme adına yaşamına ortaya koyan büyük bir insanlık duruşu söz konusudur.

‘SUR DİRENİŞÇİLERİ YAŞAYAN EFSANELERDİR’

“Şimdi Cizre ardından öz yönetim ve öz savunma direnişinde zirveleşen bir alanımız Sur’dur. Bugün 93’çü gününe girmektedir. Sur aslında yeni bir tarih yazmaktadır. Altı küçük mahallede NATO’nun ikinci büyük ordusu düzeyindeki bir ordunun tüm tekniğiyle ve tüm özel güçleriyle yönelerek almak istediği bir yerdir. Orada gerçekten insanüstü bir iradeleşme durumu vardır. Sur direnişçileri yaşayan efsanelerdir.

“Savaş mantığına göre bir yerde sonuna kadar ısrar etme de pek doğru değil, halkımız bunu bilsin. Evet, orada büyük bir direniş gerçekleşti ve tarihe mal oldu, başarı kazanmıştır. Başarılıdır. Bir de Kürdistan da bunun başka bir örneği yoktur. Hiçbir Kürdistan parçasında böyle bir örnek yoktur bu yeni bir şeydir. Hatta dünyada da örneği az rastlanır bir örnektir. Onun için diyorum orda bir tarih yazılıyor. Cizre ve Sur’da kesinlikle bir tarih yazılıyor ve yazıldı da. Başarılmıştır, bu saatten sonra orası artık başarıyı elde etmiştir.

'HALKLA SAVAŞILIYOR'

“Sur’un Cizre’nin yarattığı bu direniş bu ülkede dalga dalga yayılcak. Biz dedik bu sönmeyen bir ateş olacak. Bakın işte sönmeyen bir ateştir. Ortada bir gerçeklik vardır, bir Kürt gerçekliği, bir iradeleşme var, bir haklı dava var, kendi kendini yönetme istemi var ve bu toplumun bir istemidir. Hep diyorlar örgüt, sen örgütü bir tarafa bırak bu sizin şehit ettiğiniz insanlar bu toplumun önderleridirler. İşte Silopi’nin şehit edilen kadın önderleri, işte Cizre’nin önderleri, eş başkanları. Yani halkla savaşılıyor.

[PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan’ın açıklamalarının tamamını şuradan okuyabilirsiniz]

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 15:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

ates insan yakan fasist secme yenicerileri de yaksin âmin

SIRADAKİ HABER