PKK'nin 'ateşkes' kararına karşı Davutoğlu'ndan 'Operasyonlara devam edeceğiz' açıklaması

Başbakan Davutoğlu, 'Ateşkes bizim hiç bir zaman kullandığımız bir jargon değil' dedi, 'operasyonlara devam' açıklamasında bulundu

PKK'nin 'ateşkes' kararına karşı Davutoğlu'ndan 'Operasyonlara devam edeceğiz' açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında PKK'nin "tek taraflı eylemsizlik" kararı gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, PKK'nin 'ateşkes' gündemine, "Bu konudaki kararlılığımızdan kimse şüphe etmesin. Hiç bir şekilde tereddüt etmeyeceğiz. Son terörist silahını bırakana kadar operasyonlar devam edecek," karşılığını verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuya ilişkin açıklaması özetle şöyle:

"Devletin ve hükümetin bu anlamda tutumu açıktır. Türkiye'de meşru emniyet güçleri dışında kimsenin silah barındırma hakkı olamaz. Kamu düzenini her yerde sağlayacağız. Kimse geçici bir aldatmanın peşinde olmasın. Biz bu kararı kolay almadık. Günlerce aylarca biz bunların çözüm sürecine saygı duymasını bekledik. 

Şunu bilsinler biz çözüm süreci iradesini devreye sokarken de çok dürüst ve samimi bir ilişkinin kararını verdik. Bakın ne diyorlar 'ateşkes'. Ateşkes bizim hiç bir zaman kullandığımız bir jargon değil.  Eylemsizlikten kasıt hendek kazmakta dahil mi, mayın yerleştirmekte dahil mi? Çatışmasızlık dedikleri hendekler, mayınlar duracak. Bu konudaki kararlılığımızdan kimse şüphe etmesin. Hiç bir şekilde tereddüt etmeyeceğiz. Son terörist silahını bırakana kadar operasyonlar devam edecek. Çıkacaklar ve diyecekler ki, 'Silahlı mücadele denilen yöntem bitmiştir, böyle bir yöntemin karşılığı kalmamıştır. Her türlü silahı teslim ediyoruz. Hiç bir terörist artık Türkiye topraklarında barınmayacak. Türkiye topraklarından çekiliyoruz.' Nereye çekilirlerse çekilsinler. Nasıl bir sürecin oluşacağını konuşabiliriz.

"Bunların eylemsizlikten kastı seçime kadar. O zamana kadar operasyonlar dursun istiyorlar. Terör niyetiyle eline taş dahi alamazsın."

PKK'NİN "ATEŞKES" KARARI

PKK'nin söz konusu "ateşkes" kararı, KCK Eş Başkanı Bese Hozat'ın "HDP zaferine katkı için tarihi tutum takınacağız" açıklaması ile gündeme gelmişti.

Bugün ise Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal, "KCK Pazar günü eylemsizlik ilan edecek. Eylemsizlik kararı demokrasi güçlerinin elini güçlendirmek için yapılıyor. Eylemsizlik isteyenler sürece sahip çıkmalıdır," açıklamasında bulunarak "ateşkesin" ilan edileceği tarihi de verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2015, 01:04

YORUM EKLE
YORUMLAR
İ.GÜZEL
İ.GÜZEL - 5 yıl Önce

ALLAH BELANI VERSIN.ADAMLAR ATEŞKES VE BARIŞ DIYORLAR.SEN SAVAŞ DIYORSUN ÇOCUĞUNU GÖNDER.

SIRADAKİ HABER