PKK: İlan ettiğimiz tek taraflı ateşkesi bitiriyoruz

PKK, Ankara Katliamı'nın gerçekleştiği 10 Ekim günü ilan ettiği tek taraflı çatışmasızlık kararını sonlandırdı

PKK: İlan ettiğimiz tek taraflı ateşkesi bitiriyoruz

PKK'nin siyasi kanadı KCK, seçimden önce ilan ettiği eylemsizlik kararını, süren operasyonlar nedeniyle bitirdiğini açıkladı.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, "AKP seçimden sonra da bir savaş hükümeti olacağını ortaya koymuştur. Kuşkusuz HDP, Türkiye'deki bazı çevreler, yine dış güçler bir çatışmasızlık ortamı istemektedirler. Bu çağrılara her zaman anlam verdik. Çift taraflı bir ateşkese hazır olduğumuzu her zaman ortaya koyduk. Ancak AKP'nin mevcut politikaları ortamında eylemsizliği sürdürmek mümkün olmadığı gibi, bu politikalar ortamında bir çatışmasızlığın sağlanması da mümkün değildir’’ diyerek ‘’tek taraflı eylemsizlik AKP'nin savaş politikası ve gerçekleşen saldırılarla son bulmuştur’’ açıklamasında bulundu. 

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı tarafından yapılan ve ANF'nin aktardığı yazılı açıklamada, "Savaşı tırmandırma kararı sonucu imha amaçlı bu saldırılar yürütülmüştür. Gerillaya yönelik imha amaçlı saldırılar yürütülürken, seçim sonrası halka yönelik saldırılar da arttırılmıştır. Gewer’de 2, Nusaybin’de 1, Silvan’da 4, Colemêrg’te 1 genç katledilmiştir. Birçok genç de bu saldırılarda yaralanmıştır. Kürdistan'da şehirlerin ve kırsal alanın birçok yeri yasak bölge haline getirilmiştir. Tüm bu saldırılar tek taraflı eylemsizlik kararımızın var olduğu ortamda gerçekleştirilmektedir" denildi.

'TEK TARAFLI EYLEMSİZLİK SON BULMUŞTUR’        

AKP sözcülerinin seçimden sonra yaptıkları açıklamalara dikkat çeken KCK açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bu saldırılar, AKP sözcülerinin seçimden hemen sonra 'teslim olunmadan hiçbir adım atılamaz; operasyonlar ve savaş tasfiye gerçekleşene kadar sürdürülecektir' açıklamasından sonra gerçekleşmiştir. Cumhurbaşkanı da hepsi teslim olana kadar bu savaş sürecektir diyerek önümüzdeki dönem izlenecek politikanın ne olacağını açıkça ortaya koymuştur. Kenan Evren’in 12 Eylül’ünü, Çiller’in 1990’lı yıllarını aşan bir kirli savaş yürütülmektedir. Kuşkusuz AKP'nin seçimden sonra tutumunun ne olacağını herkes merak etmiştir. Özgürlük Hareketi olarak çok zayıf bir ihtimal de olsa seçimden sonra politika değişikliği olur mu yaklaşımı içinde olduk. Ancak AKP seçim öncesi sürdürdüğü savaş politikalarında hiçbir değişiklik olmayacağını açık ve net olarak ilan etmiştir. Hem de keskin söylemlerle bu açıklamalar yapılmıştır. Seçim öncesi bir eylemsizlik kararı aldık. Tüm saldırılara rağmen bu iradeyi tek taraflı sabırla sürdürdük. Kuşkusuz bu kararımızın kaderi Türk devletinin tutumuna bağlı olacaktı. AKP hükümetinin tutumu ve gerçekleştirilen saldırılar tek taraflı eylemsizliğin sürdürülemeyeceğini açık biçimde ortaya koymuştur. Dolayısıyla tek taraflı eylemsizlik AKP'nin savaş politikası ve gerçekleşen bu saldırılarla son bulmuştur."

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 13:36

YORUM EKLE
YORUMLAR
Barış
Barış - 5 yıl Önce

Savaş kötü bir şey ama tc ( terörist cumhuriyeti ) başka dilden maalesef anlamıyor. Yüz yıllardır hep katliam ve terör estiriyor. Biz kürtlerin ve ortadoğunun tek ve sanırım son şansı PKK.

SIRADAKİ HABER