'Peşmergeler Kobani’de: Ne değişti? Ne değişir?'

Ruşen Çakır: Bölgesel vizyon geliştiremeyen Ankara karşısında Erbil ve Kandil, ortak bir bölgesel strateji geliştirme fırsatını yakalamakta...

'Peşmergeler Kobani’de: Ne değişti? Ne değişir?'

HaberTürk yazarı Ruşen Çakır, bir grup Peşmerge'nin Kobani'ye geçişine ilişkin kaleme aldığı "Peşmergeler Kobani’de: Ne değişti? Ne değişir?" başlıklı yazısında, Ankara'nın 'tutmayan hesaplarına' dikkat çekiyor. Çakır, Ankara'nın 'bölgesel vizyonsuzluğu' karşısında Erbil-Kandil hattının ise 'başarısının' altını çiziyor: "ABD başta olmak üzere uluslararası koalisyonun desteğini de arkalarına alan Erbil ve Kandil’in, Suriye üzerinden ve (IŞ)İD sayesinde, ortak bir bölgesel strateji geliştirme fırsatını yakalamakta olduklarını söyleyebiliriz."

Çakır'ın yazısının bir bölümü şöyle:

 (...) Kuşkusuz bu yolla, Mesud Barzani’nin KDP’si çizgisindeki Kürtlerin Rojava’da (Suriye) güçlenmesi ve PYD’yi dengelemesi hedefleniyor. Fakat Ankara’nın burada unuttuğu (veya unutmak istediği) bazı hususlar var:

1- Ankara-Erbil ilişkileri, örneğin Barzani’nin Diyarbakır ziyareti zamanındaki kadar olağanüstü değil. Irak’ta (IŞ)İD’in saldırısına uğradıklarında Ankara’dan yardım isteklerine cevap alamayan Kürtler, büyük hayal kırıklığına uğramışlardı.

2- Erbil-Kandil ilişkileri de eskisi kadar kötü değil. PKK’nın birçok cephede (IŞ)İD’e karşı peşmergelerin yardımına gitmesiyle aradaki mesafe iyice kapandı.

3- Son olarak Duhok’ta taraflar Rojava’da iktidar paylaşımını yeniden düzenlediler. Kobani’ye peşmerge sevkıyatında bu mutabakat belirleyici oldu.

Sonuç olarak, peşmergelerin Kobani’ye intikaliyle yeni bir aşamaya gelen bu süreçte Ankara’nın hesaplarının büyük ölçüde tutmadığını, hem Erbil’le ilişkilerinde gerileme hem Türkiye’de çözüm sürecinde sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. Bunun temel nedeni, AKP hükümetinin Kürt sorunu konusunda bölgesel bir vizyon geliştirememesidir.

Buna karşılık, ABD başta olmak üzere uluslararası koalisyonun desteğini de arkalarına alan Erbil ve Kandil’in, Suriye üzerinden ve (IŞ)İD sayesinde, ortak bir bölgesel strateji geliştirme fırsatını yakalamakta olduklarını söyleyebiliriz.

Yazının tamamı için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 10:26
YORUM EKLE