Pervin Buldan: Halkımız, sandıklar taşınsa bile oylarını kullanacak

YSK, çoğu Kürt illeri olmak üzere 19 kentte 144 bin seçmenin kayıtlı bulunduğu sandıkların taşınması ve birleştirilmesi kararını kabul etti

Pervin Buldan: Halkımız, sandıklar taşınsa bile oylarını kullanacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nın sandık taşıma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

YSK’nin bu kararı alacağını tahmin ettiklerini ifade eden Buldan, kararı ‘usulsüzlük’ olarak değerlendirdi.

Buldan, “HDP bıçak sırtında. Çünkü birçok engellemeyle, hukuksuzlukla karşı karşıya. Bütün bu uygulamalara rağmen biz halkımızın, sandıklar taşınsa bile, seçim yerleri, bölgeleri değişse bile kendi iradeleriyle gidip oylarını kullanacaklarına inanıyoruz. Bu sandık taşıma meselesinin tamamıyla HDP’ye ilişkin yapıldığını da biliyoruz. Ancak halkımız bunu da aşacaktır” dedi.

Seçim çalışmaları için bulunduğu İzmir’de İZ Gazete’nin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın açıklaması şöyle:

“Her seçimde yapılan, yapılmaya çalışılan Halkların Demokratik Partisi’ne yönelik usulsüzlükler, haksızlıklar ve hukuksuzluklar bir kez daha karşımıza çıktı. 19 ilde valiliklerin talimatıyla YSK’nın da kabul ettiği, seçimlerin şaibeli bir hale gelebileceği kuşkusunu elbette ki taşıyoruz. Çünkü sandık taşıması meselesi tamamıyla bölgede yapılan ve HDP’ye yönelik bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Hakkâri’den Diyarbakır, Mardin’e kadar bölgenin hemen hemen bütün illerinde bu tür taşımaların yapılacağına dair bilgiler var. Bunlar YSK tarafından da kabul edildi. Bütün bunları biz HDP’yi baraj altında bırakmak ve oyları güvenilir bir halden çıkarıp kendi lehlerine çevirebilecek ortamı yaratmak açısından yaptıklarını biliyoruz.

“Ancak şunu ifade etmek isterim, evet HDP bıçak sırtında. Çünkü birçok engellemeyle, hukuksuzlukla karşı karşıya. Bütün bu uygulamalara rağmen biz halkımızın, sandıklar taşınsa bile, seçim yerleri, bölgeleri değişse bile kendi iradeleriyle gidip oylarını kullanacaklarına inanıyoruz. Parti olarak ayrıca çalışmamız var, tüm seçmenlerimizi oylarını kullanacakları bölgelere götürme girişimimiz olacak. Ama miting konuşmamda da ifade ettim; nereye götürürlerse götürsünler, bizim seçmenimiz çok kararlıdır. Gider oyunu kullanır. Ancak bu usulsüzlüğün elbette ki kabul edilebilir bir yanı yok. Bu sandık taşıma meselesinin tamamıyla HDP’ye ilişkin yapıldığını da biliyoruz. Ancak halkımız bunu da aşacaktır.”

Kaynak: İZ Gazete

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER