Perinçek şimdi de Dersim katliamını savundu

Perinçek, Dersim Katliamı’nı savundu, devletin katliamla bölgeyi feodal düzenden kurtardığını öne sürdü

Perinçek şimdi de Dersim katliamını savundu

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim Katliamı ve Seyit Rıza’nın ölüm yıl dönümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Perinçek, Cumhuriyet'in ilanından 14 yıl sonra yaşanan, 13 binden fazla kişinin öldürülmesi, 12 binden fazlasının da başka yerlere sürülmesi ile sonuçlanan harekatı "bütün devrimlerde aşırılıklar oldu" diye meşrulaştırdı.

Dersim katliamını savunan Perinçek, “Bu tür bastırma hareketlerinde bazı abartma olabilir. İstiklal Savaşında da, Fransız Devrimi, bütün devrimlerde aşırılıklar oldu. Bastırma hareketleri. Yerimizi doğru koyalım. Cumhuriyet Dersim isyanını bastırmasaydı orası feodal eşkıya yatağı olarak devam ederdi. 1930'ların kentine bakalım, eğer Seyit Rıza aşiret düzeni devam etseydi hala feodal düzen, kadınların saçlarından sürüklenmesi devam edecekti” dedi.

CHP’nin Seyit Rıza anmasını eleştiren Perinçek, "CHP Genel Başkanı 'Ben Dersimli Kemal'im derse CHP Tunceli il Başkanı da 1938'e cinnet der, Genel Başkan Dersimli Kemal'im derse Tunceli'deki yansıması Seyit Rıza'nın kahramanlığı anlamına gelir. O heykeli kaldıracağız, PKK'nın diktiği bir heykel. Pkk'nın kahramanları. CHP sadece Seyit Rıza'yı anmıyor. PKK bir haftadır onu anan törenler yapıyor. Bunlar cumhuriyete kurşun sıkmış, halka Atatürk'e karşı ayaklanmalar. Kimse Seyit Rıza'ya sahip çıkarak cumhuriyete sahip çıkamaz. 'Dersimli Kemalim' demek 'Ben cumhuriyete karşıyım' demek" ifadelerini kullandı.

Doğu Perinçek şöyle devam etti:

''SEYİT RIZA HEYKELİ CUMHURİYET'E KARŞI AYAKLANMANIN SİMGESİ''

"Gazetelerde resimler çıkıyor Munzur Çayı'nda plajlara giriliyor kadınlı erkekli, bir bu geldiğimiz noktaya bakın bir de 1930'ların kentine bakalım, eğer Seyit Rıza aşiret düzeni devam etseydi hala feodal düzen, kadınların saçlarından sürüklenmesi devam edecekti.

Tunceli diyerek iktidar olunur Dersim diyerek değil. Mecliste bir tek Onur Öymen sesini çıkardı. Burada susarsanız başka ne zaman konuşacaksınız?

Bu tür bastırma hareketlerinde bazı abartma olabilir. İstiklal Savaşında da, Fransız Devrimi, bütün devrimlerde aşırılıklar oldu. Bastırma hareketleri. Yerimizi doğru koyalım.

Cumhuriyet Dersim isyanını bastırmasaydı orası feodal eşkıya yatağı olarak devam ederdi. İsmet Paşa'nın da Doğu raporu var. Atatürk beğenmedi. Celal Bayar'ı gönderdi. O daha radikal ve cumhuriyetçi bir rapordur. 12, 13 tane böyle raporlar var. Burada bir eşkıyalık, aşiret düzeni var. Dökülen kan var. Cumhuriyet ona son verdi. Aşiretler arasında kavgalar var. Neredeyse meydan savaşı var. Aşiretler arasında kadınlara el koyma olayları var, cumhuriyet bunlara son vermiştir

Türk solunda Atatürk düşmanlığı bize dışarıdan geldi. İbrahim Kaypakkaya bizi Kemalist olmakla suçladı. Kemalizm düşmanı bir cereyan oldu, Komintern belgelerini okudum, onlara dayanarak Kemalist Devrim kitabını yazdım. Atilla ilhan bu kitaptan alıntılar yapardı."

(Kaynak: Aydınlık)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 17:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
cengiz
cengiz - 2 yıl Önce

alevilerin oldurulmesini savunuyorsa serefsizin tekidir bu mahluk.

Ali Firat
Ali Firat - 2 yıl Önce

Perinçek senin kadar Alçak şerefsiz namusuz Allahsiz biri yok

Barıs
Barıs - 2 yıl Önce

Bu hayvanı gündeme getirmeyin ya

zeynel budak
zeynel budak - 2 yıl Önce

ulan alçak sen ne aşağılık bir mahluksun. sen ve senin bu iğrenç fikirlerini savunan aşağılık insanlar tarihin pis tozlu raflarında yerini aldı..

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Bu mahlukati nasıl haber yapıp reklamını yapıyorsunuz bu tür mahlukatlari haber sayfalarında gustrmeyin siz yazdikca o kendini bi şey zan edip ileriye gidiyor.

Cem
Cem - 2 yıl Önce

i.....s

SIRADAKİ HABER