Patriotların tetiği Türkiye'nin elindeymiş

AKP'li Hüseyin Çelik füze sistemine ilişkin açıklama yaptı...

Patriotların tetiği Türkiye'nin elindeymiş

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Suriye sınırına füze savunma sistemi yerleştirilmesiyle ilgili olarak da değerlendirmeler yaptı.

'GARİPSENECEK BİR ŞEY YOK'

Çelik, "Bu, NATO'nun Türkiye'ye ve NATO'nun kendisine sağlayacağı bir imkandır. Türkiye'nin kendi özellikle savunmasının da güçlenmesi, bu manada daha büyük bir özgüven içinde olması açısından da bu son derece önemlidir. Burada garipsenecek bir şey yok" diye konuştu.

Balistik füzelerin ve balistik füzelere karşı savunma sistemlerinin pahalı olduğuna dikkati çeken Hüseyin Çelik, "NATO üzerinden Türkiye'ye bir imkan sağlanmış olmasını çok önemli buluyoruz" dedi.

"TETİK BİZİM ASKERİMİZDE OLACAK"-

AKP'li Çelik, "Patriotların mülk sahibi yani sistemin sahibi NATO'dur. Tabii ki diğer ülkelerden bu konuda uzmanlar gelecek. Bu uzmanlar asker uzman da olabilir. Yurt dışından asker gelecek mi gelecek. Uzman insanlar gelecek ama 'bunun tetiği kimde olacak' diye sorarsanız tetiği bizde olacak. Bizim Genelkurmayımızda olacak. Tetik bizim askerimizde olacak" ifadelerini kullandı.

10-15 SANİYEDE KARAR VERİLMESİ GEREK

Füze savunma sistemlerinin devreye girmesi için 10-15 saniye gibi kısa sürelerin söz konusu olduğuna dikkati çeken Çelik, şunları söyledi:

"10-15 saniye içinde karar verilmesi gerek. Size doğru bir füze atıldı veya bir uçak sınırınızı ihlal etti. Ondan daha hızlı bir şekilde, buradan ateşlediğiniz bir füzenin gidip onu vurması gerekiyor. Dolayısıyla tetik Türkiye'de olacak. Nerede olması gerektiği ise bir uzmanlık işidir. Stratejik açıdan, askeri açıdan hassasiyet gerektiren yerlerdir. Bunun kararını uzmanlar verecektir. Tabii ki TSK siyasi iradenin emrindedir ama işin teknik boyutu onlar tarafından kararlaştırılacaktır."

"KÜRECİK'İN İSRAİL'LE İLGİSİ YOK"-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürecik'teki erken uyarı radar sistemine yönelik eleştirilerine de cevap veren Hüseyin Çelik, "Orada yine NATO'ya bağlı olarak erken uyarı radar sistemi kurulmuştur.

Türkiye'ye yönelik, NATO'ya yönelik. Bir ülke NATO ülkesiyle o ülkenin sınırları NATO'nun sınırlarıdır" dedi. "Kürecik İsrail'i korumak için yapıldı" iddiasına da cevap veren Çelik, "Kürecik'in İsrail'le, İsrail hükümetiyle yapılan bir anlaşma çerçevesinde doğrudan veya dolaylı bir ilgisi yoktur. Siz diyorsunuz ki 'Siz FIFA'nın üyesi olacaksınız ama FIFA'nın aldığı kararlar bizi bağlamaz'. Yok böyle bir şey. Eğer bir NATO ülkesiyseniz alınan kararların külfeti varsa katlanacaksınız, nimeti varsa bu nimetten de faydalanmak durumundasınız" dedi. (cnn)

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2012, 13:09

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER