Papa: Kapitalizm açlık ve sömürü düzenidir

Papa’dan kapitalizm eleştirisi…

Papa: Kapitalizm açlık ve sömürü düzenidir

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franziskus’dan kapitalistleri kızdıracak sözler. İspanyol La Vanguardia Gazetesi’ne konuşan Papa, solcuların kullandığı terimlerle kapitalist sisteme yüklendi.

Kapitalizme, “sömürü, açlık ve ekonomik sistemin insanların hizmetinde olmadığı” yönünde eleştiriler getiren Papa Franziskus, kapitalizmin düzeni devam ettirebilmek için savaş çıkardığını vurguladı.

Papa Franziskus, La Vanguardia’ya verdiği mülakatta, “Emperyalist güçlerin bugüne kadar yapageldikleri gibi, sistemin devamı için savaşlar çıkartılıyor. Günümüzde 3. Dünya Savaşı pek mümkün görünmediği için, bölgesel savaşlar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

EKONOMİK DÜZEN KATLANILACAK GİBİ DEĞİL

Küresel ekonomik sistemi "dayanılmaz" olarak nitelendiren Arjantin kökenli 77 yaşındaki Papa Franziskus, “Hayatımızın merkezine Tanrı'nın yerine parayı oturttuk. Dünyanın önde gelen ekonomileri silah üretimi ve satışı ile bilançolarını düzeltmekle meşgul” eleştirilerini getirdi.

Birçok ülkedeki genç işsiz nüfusa dikkati çeken Papa Franziskus, işşizliğe çözüm bulmamakla bir neslin kaybedildiğini belirtiyor. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2014, 09:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER