Papa Francis Ankara'da

İlk ziyaretini Anıtkabir'e gerçekleştiren Papa, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından karşılandı…

Papa Francis Ankara'da

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis ve beraberindeki heyeti taşıyan İtalya havayolları Alitalia'ya ait özel uçak saat 12.50'de Esenboğa Havalimanı'na indi. Karşılamada askeri kıta hazır bulundu.

Papa Francis, ilk ziyaretini Anıktabir'e gerçekleştirdi. Papa, Atatürk'ün mozelesine çelenk koydu. Papa, Atatürk'ün huzurunda dua etti.

Anıtkabir özel defterine yazan Papa, programında olmamasına rağmen Anıtkabir Müzesi'ni gezdi.

Papa Francis, müzedeki bazı eserler hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

SARAY'DA İLK RESMİ TÖREN

Anıtkabir'deki tören sonrası Papa Francis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geldi. Papa Francis'i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kapıda karşıladı.

'MERHABA ASKER'

Papa Francis için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi tören düzenlendi. Papa Francis, tören kıtasını Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Papa Francis, Cumhurbaşkanlığ Sarayı'nda başbaşa görüşecekler.

Papa Françis'in burada bir konuşma yapması bekleniyor. Papa daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nı da ziyaret ederek Başkan Mehmet Görmez ile görüşecek olan Papa Francis burada ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Yarın İstanbul'da Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii'ni gezecek olan Papa Francis, Şişli'deki Saint Esprit Katolik Kilisesi'ndeki ayine katılacak.

Papa aynı gün Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret edecek ve Patrik Bartholomeos ile özel bir görüşme yapacak.

ORTAK DEKLARASYONA İMZA

Papa Francis ve Patrik Bartholomeos daha sonra Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi'nde dua edecek.

Papa, ziyaretinin son günü 30 Kasım'da tekrar Fener Rum Patrikhanesi'ne gidecek ve Bartholomeos ile ortak bir deklarasyona imza atacak.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Öte yandan, Papa Francis, Türkiye’ye yolunda uçakta açıklamalarda bulundu.

Uçakta 65 gazetecinin bulunduğu bölüme gelen Papa, "Türkiye şu anda sınırındaki çok sayıda mülteciye yardım ediyor. Bu hizmetinden dolayı teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı. (NTV)

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 15:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER