Palalı Sabri'den polise: DHKP-C ile alakan var mı?

Gezi direnişi sırasında eylemcilere palayla saldıran Sabri Çelik'in yargılandığı dava bugün görüldü

Palalı Sabri'den polise: DHKP-C ile alakan var mı?

Gezi eylemleri sırasında Talimhane’de yaşanan olaylar sırasında elinde palayla göstericilere saldıran Sabri Çelebi’nin yargılandığı dava bugün görüldü. 

Sabri Çelik, kendisi aleyhine açıklama yapan polise ”DHKP-C ile alakan var mı?” diye sordu.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 6. duruşmada tutuksuz sanık Sabri Çelebi hazır bulundu.

Davanın bugünkü duruşmasında  polis memuru Ramazan Ezen ‘tanık’ sıfatıyla dinlendi.

Ezen, Gezi eylemleri nedeniyle Taksim ve civarında görevli olduğunu anlatarak, “Divan Oteli’nin önündeydik. Bir ara imdat sesleri duyduk. Müdürümüz Kayhan Şahan, ben ve diğer polis memuru Ahmet Yeşilkaya olay yerine gittik. İki grup birbirlerine saldırıyordu. Gezi eylemcileri masa üzerindeki eşyaları ve sandalyeleri atıyorlardı. Huzurdaki sanığın elinde pala vardı. Yanındakilerin elinde ise beysbol sopasına benzer aletler vardı. Birbirlerine saldırıyorlardı. Ben elinde sopa olan kişileri engellemeye çalıştım. Müdürümüz de sanıkla ilgileniyordu. Bu arada müdürümüz elinden yaralandı. Arada kaldığımız için Gezi eylemcileri tarafından atılan sandalyelere maruz kaldık. Gezi eylemcilerinin doğrudan hedefi biz polisler değildik. Müdürümüzün yaralanması ve bulduğumuz bir fırsatta sanıkları olay yerinden uzaklaştırdık” dedi.

“SENİN DHKP/C İLE ALAKAN VAR MI?”

Olay esnasında müdürlerinin sanık çelebi ile ilgilendiğini belirten Ezen, “Müdürümüzün yaralanması üzerine ilk fırsatta sanıkları olay yerinden uzaklaştırdık. Olaylar sırasında bir gezi eylemcisinin Sabri Çelebi tarafından boğazından yaralandığına tanık oldum” ifadelerini kullandı.

Bu sırada sanık Sabri Çelebi’nin, tanık polis memuruna, ”DHKP-C ile alakan var mı?” diye sorduğu duyuldu.

“Duruşmayı siz mi yönetiyorsunuz?” sorusuna “Evet ben yönetiyorum” yanıtını aldığını belirten müştekilerin avukatı Hacer Yılmaz, bu ifadelerin tutanağa geçirilmesini talep etti.

Mahkeme, bir sonraki duruşmada tanıkların hazır edilmesini ve müşteki avukatının talebi üzerine ek bilirkişi raporunun alınmasına karar vererek, duruşmayı Ekim ayına erteledi.

4 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede şüpheliler Sabri Çelebi, Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı ve Murat Ertik’in ‘Kasten yaralama’ ve ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından 9 yıl 9 aydan, 27 yıla kadar hapsi talep ediliyor. (İMC TV)

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 14:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER