Özel: CHP kurultayında Sayın Bahçeli'ye zevkli seyirler diliyoruz

Özgür Özel, Bahçeli'nin açıklamalarına yanıt verdi

Özel: CHP kurultayında Sayın Bahçeli'ye zevkli seyirler diliyoruz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “CHP’nin 37’inci Olağan Büyük Kurultayı siyaset tarihimizde ayrı bir önem ve özelliğe sahiptir. Çünkü CHP’nin kaynağına ve tarihsel hüviyetine dönerek bugünkü teslimiyetçi yönetiminden kurtulması, Atatürk’ün partisinde süregelen işgalin sonlandırılması maksadıyla altın bir fırsat önümüzdedir” açıklamasına yanıt veren CHP’li Özgür Özel, “Türkiye için altın fırsat CHP’nin, Millet İttifakı’nın iktidarıdır. Türkiye için altın fırsatı hayata geçirecek olan kadroların ortaya çıkacağı CHP Kurultayında Sayın Bahçeli’ye zevkli seyirler diliyoruz” dedi.

Baro başkanlarının TBMM’ye alınmamasını da eleştiren Özel, “Sayın Şentop, baro başkanlarının alınmadığı günden bir gün önce Meclis Tarım Komisyonuna, Avcılar Konfederasyonu Başkanı Ersin Düzyol çağrıldı mı, çağrılmadı mı? Geldi, tutanaklarda var. Saatlerce toplantıya katıldı, avcıların haklarını savundu. Sen avcıların başkanını içeri al, meslektaşlarına bu zulmü yap” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN’IN TELEFONU SORUŞTURMAYA İSTİKAMET VERME YÖNÜNDEDİR’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Sakarya’nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın iş cinayeti olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fabrika sahibiyle görüştüğünü açıkladığını hatırlatan Özel, taziye telefonunun Sakarya Valisi, Hendek Kaymakamı, vefat edenlerin aileleri ile varsa sendikaya açılması gerektiğini belirtti.

Özel, “Bu iş cinayetiyle ilgili, iş yerinin sahibi bir numaralı şüphelidir. Durum neyse bunu savcılar değerlendirecektir. Daha cenazeler yerdeyken ve savcılık harekete geçmeden, devletin en tepesinden iş yeri sahibine açılan ve daha sonra da basınla paylaşılan telefon, daha başlamadan soruşturmaya istikamet verme yönündedir. Biz bunları Soma’da çok gördük” diye konuştu.

MÜSİAD’IN ‘MORAL YEMEĞİ’: FEVKALADE AYIPLI BİR İŞ

Cenazeler toprağa verilmeden MÜSİAD tarafından iş yeri sahibine “moral yemeği” verildiğini dile getiren Özel, “Bu fevkalade yanlış, ayıplı bir iştir. MÜSİAD gibi bir örgütlenmenin Genel Başkanı’nın da gidip orada bulunmasının gayesi görünmektedir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun söz konusu iş yerinin denetlendiğine yönelik açıklamasını anımsatan Özel, “Süleyman Soylu’nun açıklamasında da suçun örtülmesi ve suçluların telaşının izleri vardır. ‘Biz orayı 3 ay önce denetlemiştik’. Bırak da buna müfettişler karar versin. Hem idari hem de yargı alanında vesayet oluşturacak ve üzerlerinde istikamet verecek birtakım davranışlardan kaçınılması gerekir” ifadelerini kullandı.

‘AVCILAR BAŞKANI’NI MECLİS’E AL AVUKATLARA BU ZULMÜ YAP’

Özgür Özel, barolara ilişkin kanun teklifinin komisyon görüşmelerinin bugün de devam ettiğini belirterek partisinin İçtüzük’ten kaynaklanan bütün haklarını kullandığını anlattı.

Baro başkanlarının komisyon görüşmelerine katılma talebinin reddedildiğini ifade eden Özel, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un baro başkanlarına yönelik açıklamasını eleştirdi. Özel, şunları söyledi:

“Yeniden Meclis Başkanlığına aday olan Mustafa Şentop korkunç, utanç verici ifadeler kullanıyor. ‘Baro başkanları için de bir istisna söz konusu değil’. Meclis Başkanı ironi yapıyor. Kendi meslektaşlarına, belki öğrencilerine, belki sıra arkadaşlarına alay eden bu ifadeleri kullanıyor. Sayın Şentop, baro başkanlarının alınmadığı günden bir gün önce Meclis Tarım Komisyonuna, Avcılar Konfederasyonu Başkanı Ersin Düzyol çağrıldı mı, çağrılmadı mı? Geldi, tutanaklarda var. Saatlerce toplantıya katıldı, avcıların haklarını savundu. Sen avcıların başkanını içeri al, meslektaşlarına bu zulmü yap. Ayıptır.”

‘TEKLİF YASALAŞMADAN SİYASİLEŞTİ’

İktidardan yapılan “baroların üye sayısının büyümesiyle seçimlere katılım oranının düştüğü” yönündeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Özgür Özel, “Ankara Baro Başkanı tüm üyelerin yüzde 47’sinin oyunu almış. Bunu az mı buluyorsunuz? Recep Tayyip Erdoğan tüm seçmenin yüzde 44’ü ile görev yapıyor şu anda. Katılım oranı yüzde 85, yüzde 51,5 oyla seçilmiş, seçmenin yüzde 44’ü ile görev yapıyor. Baro başkanlarının meşruiyeti Recep Tayyip Erdoğan’ınkinden fazla” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın “İstanbul’da ilk kurulacak baroya üye olmayı ben başlatmak istiyorum” sözlerini hatırlatan Özgür Özel, “Komisyonda siyasileşmedi mi yeni kurulacak baro? İstikameti gösteriyor, ‘Biz AK Parti’liler bu baroda olacağız’ diyor. ‘Bülent Turan, bir cümle kur, beni haklı çıkar’ deseydim, bu cümle kurulurdu” dedi.

‘BÜTÜN İFADELERE SARAYIN DEHLİZLERİNDE DEMLENMİŞ‘

Özgür Özel, bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerini anımsatarak değerlendirmesini sorması üzerine, “Bütün ifadeler, iftiralar, hakaretler, yıllardır sarayın dehlizlerinde demlenmiş ifadelerdir. Ben de kendisinden 15 dakika sonra haberdar oldum bu ifadelerden” yorumunu yaptı.

MHP lideri Bahçeli’nin “Davul-tokmak metaforundan hareketle sayın Cumhurbaşkanımızla aramızdaki hasbi, harbi ve haysiyetli diyalog üzerinde kuşku uyandırmayı hedefleyen bu gafilin önce boynuna geçirilmiş zillet ve esaret zincirinden kurtulmayı denemesi acil bir ihtiyaçtır” dediğini aktaran Özel, Erdoğan ile Bahçeli arasında geçmişte “ağza alınmayacak” laflar edildiğini söyledi. Özel, “Dünkü diyaloğa bakınca bugün vardığınız yere insan bir şey söyleyemiyor zaten. Yarın ne yapacağınız belli değil ki” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, 15 Temmuz darbe girişiminden 4 ay önce düzenlediği bir basın toplantısında, “Devlet Bahçeli iktidara selektör yapıyor” dediğinde kendisine sert tepkiler verildiğini dile getirerek, “MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin iktidara yakınlığı 15 Temmuz’da başlamadı. Bu tamamen yaşadığı savrulmaya bahane uydurmaktır” şeklinde konuştu.

CHP’li Özel, Bahçeli’nin barolara yönelik eleştirilerini de anımsatarak, “Seçmene baro ziyaretinin izahı var ama baron ziyaretinin yok” dedi.

‘BUNLARI İLK SEÇİMDE AL AŞAĞI EDİYORUZ’

CHP’li Özel, başka bir gazetecinin, Devlet Bahçeli’nin CHP kurultayını işaret ederek, “CHP’nin kaynağına ve tarihsel hüviyetine dönerek bugünkü teslimiyetçi yönetiminden kurtulması, Atatürk’ün partisinde süregelen işgalin sonlandırılması maksadıyla altın bir fırsat önümüzdedir” sözlerini anımsatması üzerine şunları söyledi:

“Sayın Bahçeli’ye iyi seyirler. Pandemi koşullarından dolayı davet edemiyoruz. Ama sıkı bir takipçimiz olduğu belli. Türkiye için altın fırsat CHP’nin, Millet İttifakı’nın iktidarıdır. Türkiye için altın fırsatı hayata geçirecek olan kadroların ortaya çıkacağı CHP kurultayında Sayın Bahçeli’ye zevkli seyirler diliyoruz. Biz çok keyif alacağız, kendisinin de keyif alacağını açıklamasından öğrendik.”

Bahçeli’nin “Hiç kimse Fransa’yı kasıp kavurmuş Sarı Yeleklilerin eylemlerine özenmeyi, Gezi benzeri bir kalkışmanın fitilini tutuşturmayı aklından ve hayalinden geçirmemelidir.” sözlerine de yanıt veren Özel, “Bizim ne Sarı Yeleklilerden ne de başkasından beklentimiz yok. CHP olarak biz bunları ilk seçimde alaşağı ediyoruz zaten. ‘Sarı Yelekliler’, ‘Denerlerse pişman olurlar’. Bu, Anayasada yazan bir hakkın kullanılmasına karşı bir başka şiddet tehdididir” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER